Wajda judzi w Niemczech na Polskę: Faszyzm znów odżywa

Andrzej Wajda, znany polski reżyser, żali się w niemieckim dzienniku „Die Welt” na obecnie rządzącą partię PiS.

Jak informuje portal wPolityce.pl, zdaniem reżysera faszyzm odżywia i nie o taką Polskę (rządzoną przez PiS) walczyli Polacy.

— Wiele z tego, co się obecnie dzieje, widzieliśmy już przed 1989 rokiem. Ten sposób rządzenia krajem: jest jedna partia, która wyznacza konkretnych ludzi na konkretne stanowiska. To, czy dana osoba posiada kwalifikacje do tych zadań, nie ma znaczenia. Kraj ma zostać podporządkowany jednemu politycznemu obozowi. To nas niepokoi. Nie o taką Polskę walczyliśmy – powiedział Wajda w rozmowie z niemiecką gazetą. — To, co obecnie dzieje się w Polsce, nie zatrważałoby mnie aż tak bardzo, gdyby te skrajne lub mniej skrajne, prawicowe ruchy w całej Europie nie miały dzisiaj więcej do powiedzenia niż przed czterema laty. Dzisiaj Polska jest częścią Europy, ale nie tej Europy, której się spodziewaliśmy, którą chcieliśmy. Ta część Europy, która nas bardzo niepokoi, zmierza w kierunku skrajnego ekstremizmu. Faszyzm znów odżywa – dodaje reżyser.

Wajda dodaje, że najważniejsze jest to, że istnieje Komitet Obrony Demokracji, i to dzięki niemu można uratować Polskę przed faszyzmem.

BR

 Komentarze