WALENTYNKI 2020 – Kiedy są Walentynki?

Walentynki to święto zakochanych, które co roku obchodzimy w lutym.

W krajach anglosaskich Valentine’s Day świętują nie tylko pary ale też przyjaciele i znajomi. Z kolei w Polsce zwyczaj ten się nie przyjął i Walentynki dotyczą tylko zakochanych.

Kiedy zatem przypada Dzień Zakochanych i jaka jest jego historia? Czy w niedzielę przed Walentynkami zrobimy zakupy?

Tragiczna legenda

Nazwa święta zakochanych pochodzi od Świętego Walentego, biskupa, który niestety skończył tragicznie.

Zaczęło się od tego, że Walenty zasłynął jako przeciwnik Klaudiusza II Gockiego. Ów cesarz zakazał młodym mężczyznom tj. w wieku od 18 do 37 lat wchodzenia w związki małżeńskie. Dlaczego tak? Bo Klaudiusz uważał, że osoby bez zobowiązań są lepszymi żołnierzami.

Święty Walenty – fot. wikipedia

Pierwsza Walentynka

Walenty nie zgadzał się z poglądem cesarza i w tajemnicy udzielał ślubów. Za karę Klaudiusz wtrącił Walentego do więzienia. To tam biskup zakochał się w niewidomej córce strażnika. I wtedy wydarzył się cud – kobieta odzyskała wzrok!

Mimo to, cesarz kazał zabić nieposłusznego biskupa. Na dzień przed egzekucją Walenty napisał do ukochanej list, który podpisał „Od Twojego Walentego”. Można więc powiedzieć, że ten pożegnalny list był pierwszą Walentynką (czyli kartką z życzeniami walentynkowymi).

Pamiętna data

Egzekucję Świętego Walentego wykonano 14 lutego 269 r. i to ta data zapoczątkowała święto zakochanych. Dosyć szybko stało się ono popularne, bo w zachodniej i południowej Europie Walentynki obchodzone są już od średniowiecza. W Polsce święto zakochanych spopularyzowało się dopiero w latach 90 XX wieku.

Obecnie jest też bardzo widoczne w kwestiach marketingowych. W sklepach pojawiają się prezenty i gadżety z serduszkami, organizowane są imprezy i wyjazdy walentynkowe.

Czytaj też: Agata RUBIK pokazała swoje zdjęcia ze STUDNIÓWKI. Zobacz, jak się zmieniła! (FOTO)

Kiedy są Walentynki 2020?

W 2020 roku  Dzień Zakochanych, Walentynki przypadają 14 lutego czyli w piątek. To oznacza, że część z nas świętować może dokładnie w piątek. Jednak na pewno wiele osób pracujących święto zakochanych zorganizuje sobie w weekend.

Dodatkowo umiejscowienie Walentynek w piątek sprawia, że można wykorzystać cały weekend i zaplanować sobie romantyczny wyjazd.

Czy niedziela 9 lutego jest niedzielą handlową?

Jeśli chodzi o prezenty, to na pewno dobrze przygotować coś wcześniej. Czy zatem niedziela przed Walentynkami – czyli niedziela 9 lutego – jest niedzielą handlową?

Otóż nie. Dzień 9 lutego to niedziela bez handlu. W 2020 roku pierwszą niedzielą handlową był 26 stycznia, a kolejną będzie 5 kwietnia >Niedziele handlowe 2020-TUTAJ<

Tak więc osoby, które chcą coś kupić dla swojej ukochanej czy ukochanego, powinny zrobić to w sobotę lub w trakcie tygodnia, bo 9 lutego zakupów nie zrobimy. Lepiej zrobić to wcześniej, by na spokojnie świętować Dzień Zakochanych 🙂

 

fot. wsieci24.pl; wikipedia

 

Komentarze