Z Warszawy do Wrocławia w… 23 minuty? TO JEST MOŻLIWE!

Pomysłodawcą technologii jest Elon Musk, ale nowy, rewolucyjny środek transportu coraz prężniej rozwijany jest w Polsce. Grupa inżynierów nie tylko chce, żeby trasa powstała w naszym kraju – u nas wykonany może być też prototyp kapsuły, w której będą podróżować pasażerowie.

Czym jest Hyperloop? W dużym uproszczeniu jest to po prostu zamknięta rura, w której poruszać mają się niewielkie kapsuły przenoszące po sześć osób. Kapsuły mają osiągać prędkość do 1200 km/h, dzięki czemu 150-kilometrową trasę będzie można pokonać w 12 minut. A podróż z Zakopanego nad morze zajęłaby mniej niż 50 minut.

Ekipa Hyper Poland wzięła udział w specjalnym konkursie, w którym uczestnicy proponowali trasę dla Hyperloopa. Polacy wytypowali relację Warszawa – Wrocław, którą dzięki nowoczesnej kolei dałoby się pokonać w… 23 minuty. Wprawdzie wygrana nie gwarantuje, że projekt uda się zrealizować, ale czytelny sygnał został wysłany: w Polsce są ludzie, którzy chcą rozwijać ideę Hyperloop.

Jak dotąd nie podano szczegółów technicznych dotyczących technologii napędu, sposobu wytwarzania podciśnienia w tunelu, ładowania akumulatorów. Wiadomo jedynie, że projektanci pracują nad tym, aby energia pozyskiwana była z kolektorów słonecznych umieszczonych na całej trasie przejazdu. Pierwsze testy z pasażerami zapowiadane są na przełomie 2018 i 2019 roku

Komentarze