Watykan: Obradom konklawe będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re. „Nowy papież…”

To już oficjalna informacja Stolicy Apostolskiej. Kardynał Giovanni Battista Re będzie przewodniczył obradom konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Konklawe to wyjątkowy czas w Kościele katolickim. Oczy całego świata są skierowane na Watykan, a konkretniej na Kaplicę Sykstyńską. To właśnie tam na dachu jest zamontowywany w tym czasie komin z którego po każdym głosowaniu kardynałów unosi się dym. Dym w kolorze czarnym oznacza, że nie ma nowego papieża, a dym w kolorze biały oznacza, że kardynałowie-elektorzy wybrali następcę św. Piotra.

 

Papież Franciszek mianował kardynała Giovanniego Battistę Re na funkcję dziekana kolegium kardynalskiego. Przypomnijmy, że to dziekan kolegium kardynalskiego jako „pierwszy wśród równych” przewodzi obradom wyboru nowego papieża. To na jego barkach spoczywa pogrzeb papieża, a później przewodniczenie w obradach konklawe.

 

Co więcej dziekan kolegium kardynalskiego w czasie, gdy nikt nie zasiada na tronie papieskim to on przewodzi Kościołowi. Ale nie może czynić nic co leży w gestii papieże – nie może zmieniać prawa, a jedynie prowadzić bieżące sprawy. Kardynał Giovanni Bastista Re zastąpił na tej funkcji kard. Angelo Sodano – byłego sekretarza stanu za pontyfikatu Jana Pawła II. Sam kardynał Sodano prosił Franciszka o zwolnienie z tej funkcji. Sam też, ze względu na wiek, nie mógłby uczestniczyć w wyborze nowego papieża, ponieważ już dawno przekroczył 80 rok życia.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek będzie OSTATNIM papieżem? Straszne proroctwo sprzed 900 o KOŃCU ŚWIATA

 

Ale decyzją papieża Franciszka obecnie dziekan kolegium kardynalskiego jest powoływany na pięcioletnią kadencję i ma możliwość jej przedłużenia. Oznacza to w praktyce, że na tę chwilę najbliższym konklawe po papieżu Franciszku będzie kierował kard. Re. „Nowy papież będzie dopiero wybrany po śmierci lub abdykacji papieża Franciszka” – przypominają watykaniści.

 

 

Źródło: Wirtualna PolskaKomentarze