Ważą się losy frankowiczów! TA decyzja będzie KLUCZOWA!

Ważą się losy osób, które mają kredyty we frankach. Niebawem zapadnie kluczowa decyzja! O co chodzi?

Chodzi o wyrok Sądu Najwyższego. Ma on rozstrzygnąć sprawę możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i przedawnienia roszczeń banku, gdy umowa zostanie unieważniona.

– Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej 25 marca ma wydać rozstrzygnięcie dotyczące sześciu zagadnień prawnych w sprawie kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. Na to orzeczenie czekają zarówno kredytobiorcy, jak i instytucje finansowe. Mamy nadzieję, że nie tylko rozwieje ono wątpliwości pojawiające się przy rozliczaniu umów zawierających niedozwolone postanowienia umowne, ale także skłoni banki do zaproponowania konsumentom konkretnych rozwiązań, które spotkają się z ich zainteresowaniem i przyjęciem – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zobacz także: Rząd wezwał kobiety na pomoc! Chodzi o WALKĘ z COVID-19!

Fot. Pixabay

Sprawa kredytów we frankach ciągnie się od lat. Nadal nie ma spójnych przepisów w tym zakresie. Dlaczego to trwa tak długo? Czemu do dziś nie ma konkretnych rozwiązań? Czy wreszcie Sąd Najwyższy rozstrzygnie sprawę?

– Już w tej chwili około 90 procent spraw frankowych w sądach kończy się pomyślnie dla konsumentów. To powinno skłaniać banki do poważnej refleksji nad zmianą dotychczasowego sposobu postępowania. Rozwiązywanie sporów na drodze sądowej jest dla wszystkich coraz bardziej kosztowne, wymaga drogiej pomocy prawnej oraz czasu potrzebnego do uzyskania ostatecznej decyzji w sądzie. Wszyscy mamy tego świadomość. Spodziewamy się, że orzeczenie Sądu Najwyższego stanie się kolejnym impulsem dla kredytobiorców do kierowania spraw do sądów. Jeśli banki chcą uniknąć tej sytuacji i skutków niekorzystnych dla siebie orzeczeń sądowych, powiększonych o ewentualne odsetki i koszty postępowania, to powinny przedstawić konsumentom realnie i korzystne propozycje polubownego rozwiązania spraw – dodał Tomasz Chróstny.

Czekamy zatem na wyrok SN. Może być on kluczowy dla frankowiczów.

Zobacz także: Premier ogłosił DOBRĄ nowinę! Wszyscy gratulują!

Fot. Pixabay

Źródło: UOKiKKomentarze