Ważne zmiany w zasiłkach! Chodzi o koronawirusa

Będą zmiany w zasiłkach. Ustawa w tej sprawie została już podpisana przez prezydenta. Zmiany będą wprowadzane ze względu na epidemię koronawirusa.

Sejm uchwalił, a prezydent podpisał ustawę, która zmienia zasady określania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, w tym macierzyńskiego.

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19.

– Po przegłosowaniu przez Sejm, ustawa przeszła proces wprowadzenia kilku poprawek wniesionych przez Senat, by po czwartkowym głosowaniu trafić do podpisu Prezydenta. W ustawie zawarta jest m.in. zmiana przepisów w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Fot. Pixabay

Na mocy nowych przepisów obniżenie pracownikowi wymiaru czasu pracy ma odbywać się na podstawie porozumienia, które będzie zawierane pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników.

W sytuacji objęcia obniżonym wymiarem czasu pracy i w przypadku przerwy w pobieraniu zasiłku lub zmiany rodzaju pobieranego zasiłku (np. zasiłku chorobowego na zasiłek macierzyński) podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na nowo.

Zasiłek zostanie więc wypłacony z uwzględnieniem wynagrodzenie z obniżonego wymiaru czasu pracy.

– W myśl nowej ustawy, w sytuacji gdy obniżenie wymiaru czasu pracy nastąpiło w okresie wcześniej pobieranego zasiłku oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe, przepis art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie będzie miał zastosowania – tłumaczy ministerstwo.

Zobacz także: Tancerka „Tańca z Gwiazdami” odsłania ciało w zaroślach! Co za foto!

Fot. Pixabay

Źródło: MRiPSKomentarze