WAŻNE: Spotkanie Andrzeja Dudy z MSZ Ukrainy w sprawie zniszczenia polskich pomników.

Pawło Klimkin spotka się z Andrzejem Dudą, Ukraińskie MSZ chce ocieplenia stosunków z Polakami. 

Ukraińscy wandale po raz kolejny zniszczyli polskie pomniki, upamiętniające pogrom Polaków w 1944 roku. Zdewastowane, oblane czerwoną farbą płyty pamiątkowe znajdują się w Hucie Pieniackiej. W związku z tą sprawą MSZ Ukrainy – Pawło Klimkin wydał na Twitterze oświadczenie: „Mimo działań wandali Huta Pieniacka jest i będzie symbolem pojednania Ukraińców i Polaków. Wysiłki barbarzyńców pójdą na marne, ale ukaranie ich jest naszym obowiązkiem”.

 

 

To nie jedyny krok, jaki MSZ Ukrainy, robi w kierunku pogłębienia polsko-ukraińskiego dialogu. W środę Klimkin składa wizytę w Warszawie, w programie jest m.in. spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz rozmowy z szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim.  Inauguracja Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, w państw ma zostać symbolem pojednania sąsiednich narodów. 

 

 

Huta Pieniacka to niejedyne miejsce, gdzie Ukraińcy dopuścili się zniewagi polskich pomników. W miniony weekend we Lwowie pomazano farbą pomnik zamordowanych, przez hitlerowców w 1941 roku, profesorów lwowskich oraz pomnik polskich ofiar zbrodni w miejscowości Podkamień w obwodzie lwowskim. Zdewastowano również polski cmentarz wojenny w Bykowni pod Kijowem oraz oblano farbą polski konsulat we Lwowie.

 

Władze Ukrainy potępiają i nie identyfikują się jednak z działaniami swoich wandali, swoje działania natomiast oceniają, jako działania ,,strony trzeciej”, dążącej do porozumienia Polaków i Ukraińców. 

 

źródło: PAP

fot.:fotolia

 Komentarze