WAŻNY APEL NBP! Chodzi o płatności gotówkowe!

NBP wystosowało ważny apel do obywateli. Chodzi o płatności gotówkowe. Ministerstwo Finansów zachęca do tego by sklepy wymagały wyłącznie płatności bezgotówkowej. NBP stanowczo się temu sprzeciwia.

Można powiedzieć, że aktualnie toczy się spór prawny albo kompetencyjny między Narodowym Bankiem Polskim (NBP) a Ministerstwem Finansów. Wszystko ze względu na zakres dozwolonych płatności. Według Ministerstwa Finansów, każdy sklep może wymagać płatności wyłącznie bez użycia gotówki, przy odpowiednim oznaczeniu. Narodowy Bank Polski jest zupełnie innego zdania i twierdzi, że działania te są bezprawne.

 

ZOBACZ TAKŻE: Czy małe dziecko będzie musiało nosić maseczkę? Jest odpowiedź rządu!

 

Nowe wytyczne co do płatności metodą wyłącznie bezgotówkową zgodnie ze słowami ministerstwa rozwoju czy Związku Banków Polskich miały przekonać Polaków do takiej formy zapłaty podczas epidemii. Znaczna ilość sklepów potraktowała wytyczne wyjątkowo poważnie i nie oferowała innej metody płatności niż bezgotówkowa. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów działania te są dozwolone. Nie naruszono żadnych norm prawnych.

 

Do wykluczania metody płatności gotówką i ogólnego zniechęcania do niej skrytykował w swoim oświadczeniu Narodowy Bank Polski. Określono ograniczenie form płatności do bezgotówkowej aktem zupełnie „bezprawnym”.

 

– Narodowy Bank Polski zwraca się z apelem do wszystkich przedsiębiorców, aby przestrzegali prawa i przy zachowaniu stosownych środków ostrożności nadal, tak jak do tej pory, powszechnie akceptowali banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, które są prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zakomunikował Narodowy Bank Polski.

 

Fot. pixabay, źródło: Narodowy Bank PolskiKomentarze