Więcej ZAROBISZ! Sprawdź o ILE!

Wyższe płace w Polsce. Dobra sytuacja na rynku pracy, ale pensje zaczyna podgryzać inflacja – pisze „Puls Biznesu”.

Polski rynek pracy nie zwalnia tempa, dzięki czemu zarobisz więcej. Firmy zatrudniające powyżej 9 pracowników zwiększyły tempo zatrudniania aż o 4,6 % w skali roku. W ujęciu miesięcznym przybyło aż 17 tys. etatów. ,,Puls Biznesu” zapowiada lepsze pensje.

 

„Płace będą przyspieszać, co związane będzie m.in. z brakiem rąk do pracy w niektórych branżach oraz prawdopodobnym szybszym odpływem z rynku osób, które po obniżce wieku emerytalnego będą chciały jak najszybciej skorzystać z tego prawa” – uważa główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek.

 

Nominalnie płace w ubiegłym miesiącu zwiększyły się o 4 proc., nieco wolniej niż w styczniu, a to wszystko za sprawa przesunięcia premii w górnictwie z lutego na marzec i mniejszej liczby dni roboczych, co obniżyło dynamikę wynagrodzeń osób pracujących na akord.

 

Według oceny banku centralnego podwyżki są nieuniknione. Inflacja może uderzyć w realne płace,  dochody do dyspozycji gospodarstw domowych wciąż rosną, a pomaga im program 500+. Warto zwrócić uwagę, że już na początku roku zwyżki cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosiły odpowiednio 1,7 i 2,2 proc. 

 

źródło: PAP 

fot.: pixabay

 Komentarze