Wirus DELTA ostro atakuje! Powrót OBOSTRZEŃ jest pewny?

Mutacja Delta koronawirusa staje się coraz poważniejszym zagrożeniem. Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega przed możliwością powrotu obostrzeń. Czy czwarta fala koronawirusa stanie się faktem po wakacjach?

Wirus Delta w natarciu

Wirus Delta to inaczej mutacja indyjska koronawirusa. Jest bardzo groźny i szybko się rozprzestrzenia. Jak do tej pory w Polsce odnotowano 90 przypadków tej groźniej odmiany koronawirusa. Zachorowań jest coraz mniej, szczepienia idą pełną parą, a dotychczasowe obostrzenia zostały zniesione. Cieszymy się z coraz lepszej sytuacji epidemiologicznej. Jednak minister zdrowia ostrzega. Mówi jak wygląda postępowanie w przypadkach Delta. Adam Niedzielski, powiedział w rozmowie z Faktem:

 

Jeśli mamy do czynienia z mutacją, która jest bardzo niebezpieczna to postępujemy nieco inaczej, niż w standardowych przypadkach. Wydłużamy izolację i kwarantannę oraz wprowadzamy zwolnienie w obu tych przypadkach, dopiero po negatywnym teście PCR.

Pexels

Co po wakacjach?

Minister Adam Niedzielski ujawnił, że wszystko okaże się po wakacjach. Zobaczymy czy przypadków Delta jest coraz więcej. Gdyby tak się stało, trzeba podjąć zdecydowane kroki. Powrót obostrzeń jest nieuchronny:

Jeśli pojawi się lub zacznie eskalować  jedna z obecnych mutacji lub nowa mutacja, która może się dopiero pojawić. W takim przypadku faktycznie prawdopodobieństwo wprowadzenia restrykcji rośnie.

Powrót do szkół?

Adam Niedzielski powiedział, że powrót do szkół nie jest jeszcze przesądzony. Wszystko zależy od sytuacji z wariantem Delta. Nie można wykluczyć np. nauki hybrydowej. Minister podał przykład Wielkiej Brytanii, gdzie przyrost przypadków Delta jest mierzony w tysiącach dziennie. Niedzielski zaznaczył, że skuteczną ochroną przed wariantem Delta jest szczepionka Pfizera.

Czwarta fala

Minister zdrowia przekonywał, że polski system jest gotowy na czwartą falę koronawirusa. Jednak ministerstwo dopracowuje jeszcze kilka kwestii. Adam Niedzielski powiedział w Fakcie:

W każdej chwili jesteśmy w stanie odtworzyć bazę, która towarzyszyła nam w trzeciej fali. Mówię tu o łóżkach, sprzęcie, karetkach pogotowia. Pozostawimy szpitale tymczasowe w każdym województwie.

Źródło: Fakt

Zdjęcia: Pexels

Komentarze