Wojska Putina ZBOMBARDOWAŁY SZPITAL POŁOŻNICZY! „Trwa LUDOBÓJSTWO NARODU UKRAIŃSKIEGO!”

Wołodymyr Zełenski powiedział w przemówieniu do swojego narodu, że zbombardowanie szpitala położniczego w Mariupolu jest niepodważalnym dowodem na ludobójstwo, którego dopuszczają się Rosjanie.

Ludobójstwo trwa

Od 15 dni Ukraina odpiera atak putinowskich wojsk. Codziennie giną kobiety, dzieci i żołnierze. Wojska Putina niszczą Ukrainę i dokonują czystek. Prezydent Ukrainy cały czas jest ze swoim narodem. Został w Kijowie i niemal codziennie publikuje przemówienia do obywateli swojego kraju. Mówi o zbrodniach Rosjan, o zabijaniu bezbronnych dzieci, o stratach, jakie ponosi Ukraina. Zełenski apeluje też do krajów zachodu, by zamknęły przestrzeń powietrzną nad Ukrainą i ocaliły życie niewinnych ludzi. W swoim najnowszym przemówieniu prezydent Ukrainy odniósł się do okrucieństwa, które 14. dnia wojna dopuścili się Rosjanie. Wojska Putina zbombardowały szpital położniczy w Mariupolu. Wołodymyr Zełenski powiedział:

Dzisiejszy dzień definiuje wszystko. Definiuje to, kto jest, po której stronie. Bomby Rosjan trafiły w szpital i oddział położniczy w Mariupolu.

Bezwzględność Putina

Wołodymyr Zełenski mówił o tym, co działo się w ostatnich kilkudziesięciu godzinach w Mariupolu:

Wszystko, co najeźdźcy robią w Mariupolu to już nie tylko okrucieństwo. Bombardowanie szpitala położniczego to ostateczny dowód na to, że trwa ludobójstwo Ukraińców.

Prezydent Ukrainy mówił też, że kraje europejskie muszą być solidarne i zjednoczone. Muszą potępiać zbrodnie Putina. Zełenski powiedział:

Europejczycy! Nie będziecie mogli powiedzieć, że nie wiedzieliście, co się stało Ukraińcom, co stało się mieszkańcom Mariupola. Widzieliście. Wiecie o tym.

Apel do Zachodu

Prezydent Ukrainy zwrócił się też do państw zachodnich. Mówił:

Powinni albo zamknąć ukraińską przestrzeń powietrzną przed rosyjskimi rakietami i bombami, albo dać nam myśliwce, żebyśmy mogli sobie sami ze wszystkim poradzić. Przerwa bez decyzji stała się po prostu śmiertelna.

Prezydent użył mocnych słów:

Jak jeszcze Zachód będzie wspólnikiem ignorowania terroru? Zamknijcie niebo już teraz! Zatrzymajcie zabójstwa!

Źródło: Onet

Zdjęcie: Facebook/ W Ukrainie

 

Komentarze