Na co WYDAWANE są pieniądze z 500 PLUS! I do kogo TRAFIAJĄ

 

500 plus – temat nie tylko kontrowersyjny, ale również niezwykle ważny w codziennym życiu wielu rodzin. 500 plus ma na celu poprawę życia zwłaszcza dzieci, ale czy faktycznie pieniądze pomagają tym najmłodszym?

 

Według ostatnich danych pieniądze uzyskanie z programu są przeznaczane na remonty mieszkań, by polepszyć warunki bytowe rodziny, bieżące wydatki oraz dodatkowe zajęcia dla dzieci.  

 

W taki właśnie sposób 500 plus pomogło rodzinie Reddigów z Brąswałdu w gminie Dywity niedaleko Olsztyna. Udało im się przeprowadzić remont domu. „Warunki – można powiedzieć – były tragiczne” – przekonuje Piotr Reddig. „Okna były do wymiany, były stare, był piec kaflowy, teraz mamy centralne ogrzewanie, mamy oczywiście ciepłą wodę, bo nie mieliśmy wcześniej” – tłumaczy. Piotr Redding dodał, że planują powiększyć dom o dwa pokoje, które powstaną na strychu i wyremontować dach. „Myślę, że dzieci będą już wtedy całkiem zadowolone” – ocenił.

 

Katarzyna Pasławska z olsztyńskiego MOPS-u uważa, że program 500 plus sprawdza się. „Monitorujemy środowiska, w których te środki są wydatkowane, szczególnie w środowiskach, gdzie rodziny korzystają z pomocy społecznej” – zapewnia i tłumaczy, że są narzędzia, które pozwalają walczyć z nadużyciami. „Możemy wstrzymać wypłatę świadczenia, ewentualnie zamienić na bony towarowe, lub – jeśli jest już taka ekstremalnie trudna sytuacja – dzieci trafiają na przykład do pieczy zastępczej i świadczenia wówczas do tej rodziny nie płyną” – wyjaśnia zastępczyni dyrektora MOPS Olsztyn.

 

Pieniądze z programu trafiają  niezależnie od dochodu do rodzin – na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka z niepełnosprawnością) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

 

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Dotychczas według danych MRPiPS w ramach programu do rodzin trafiło 24,9 mld zł. Środki trafiają do 57 proc. wszystkich dzieci poniżej 18. roku życia. To oznacza, że 3,91 mln dzieci pozostaje objętych świadczeniem. Przewidywane skutki programu to zmniejszenie skrajnego ubóstwa wśród najmłodszych o 94 proc.

 

źródło: PAP

fot.: mpips

kgKomentarze