Wyłudzili fortunę na… antyterroryzm

Centralne Biuro Śledcze Policji z Gdańska rozbiło grupę wykorzystującą hakerskie metody do wyłudzania pieniędzy na inwestycje i walkę z terroryzmem.

W sumie przestępcom udało się wyłudzić aż 7 milionów euro. Policja poinformowała, że niemal całą wyłudzoną kwotę udało się odzyskać. Zarzuty postawiono już dwóm Polakom oraz Francuzowi.

Ofiarami tej grupy padło kilku obywateli Francji i Niemiec, zarówno osób prywatnych, jak i pracowników firm i instytucji. Oszustwa przestępców polegały na podszywanie się pod osoby decyzyjne z danych instytucji i „wydawanie poleceń” wykonania przelewu na wskazany rachunek bankowy. Były to przelewy za towary lub usługi, albo na lokaty inwestycyjne. Najbardziej spektakularnym wyczynem grupy było nakłonienie jednego z pokrzywdzonych do przelania niemal 5 milionów euro na fałszywy rachunek bankowy ministerstwa obrony jednego z państw europejskich. Adresy mailowe wykorzystywane przez oszustów były do złudzenia podobne do rzeczywiście używanych przez zaatakowane firmy.

 

Wszyscy trzej oszuści zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im od 6 miesięcy do 15 lat pozbawienia wolności.

 

BRKomentarze