WYPŁATA 13. emerytury! Wiemy kiedy dostaniesz pieniądze.

13

Dodatkowe świadczenie w postaci 13. emerytury już niedługo zostanie wypłacone tysiącom Polaków. Kiedy to nastąpi? Kto może się jej spodziewać?

Dodatkowe świadczenie w postaci 13. emerytury to pomoc finansowa na którą czekają miliony emerytów i rencistów. Projekt ustawy wprowadzającej regularnej wypłaty trzynastych emerytur trafił do konsultacji społecznych 11 grudnia 2019 r. Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Marleny Maląg, to własnie emeryci i renciści są najbardziej zagrożeni ubóstwem. Po raz pierwszy rząd wypłacił świadczenie w 2019 r.. Wówczas pieniądze trafiły do niemal 10 mln osób.

 

ZOBACZ TAKŻE:Pijesz ten alkohol? Niedługo trzeba będzie dopłacić do…

 

W tym roku trzynasta emerytura będzie wypłacana w kwietniu i wyniesie wyniesie 1200 zł brutto. Kwota netto wynosi 1026,69 zł. Dodatkowe pieniądze otrzymują emeryci i renciści.  Jeśli już wcześniej dostawali emeryturę, nie muszą składać żadnego wniosku. Osoby, które w 2020 roku będą dostawać swoje pierwsze świadczenie, mają obowiązek złożyć w  ZUS odpowiedni wniosek. Tzw. ,,Trzynastka”, wypłacana z budżetu państwa, kosztowała państwo w 2019 roku 10,9 mld złotych. W 2020 rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 11,75 mld zł.

 

Oprócz trzynastej emerytury rząd zapowiedział także kolejne świadczenie tzw. 14. emeryturę, która ma wejść w życie od 2021 roku. Czternastka dla emerytów z najniższym świadczeniem emerytalnym również ma być wypłacana w kwocie odpowiadającej najniższej emeryturze. Trafiłaby jednak do większego grona osób.

 

ZOBACZ TAKŻE: Musisz TO złożyć do urzędu do piątku! Jeśli nie, ZAPŁACISZ ogromną karę.

źródło: radio.zet, fot. pexels

 

Komentarze