Wypłynął największy i najdroższy okręt świata ZOBACZ (VIDEO)

Wypłynął największy i najdroższy okręt świata ZOBACZ (VIDEO)

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Gerald R. Ford wyruszył na próby morskie. Po raz pierwszy porusza się o własnych siłach, dzięki energii z dwóch reaktorów atomowych. To ważny etap trwającej już 12 lat budowy największego i najdroższego okrętu wojennego w historii świata.

 

Lotniskowiec odbił od nabrzeża w stoczni Newport News w niedzielę w południe czasu lokalnego. Przy pomocy holowników wyruszył następnie na otwarty ocean, gdzie ma przeprowadzić trwającą kilka dni serię podstawowych prób.

 

Formalnie stocznia jeszcze nie oddała okrętu we władanie flocie. Na pokładzie jest mieszana załoga złożona z marynarzy US Navy. Dopiero gdy stocznia przeprowadzi serię swoich prób na morzu i uzna, że wszystko działa tak, jak powinno, wielki lotniskowiec zostanie oddany do testów flocie. Cały ciąg prób ma trwać do 2018 roku.

 

Trwa budowa dwóch kolejnych bliźniaków, a w planach jest ich łącznie 10. Może ich być nawet więcej, bo prezydent Donald Trump zadeklarował chęć zbudowania nawet 13 takich jednostek.

 

Źródło/Foto: tvn24.pl/Film: youbube.com U.S. Fleet Forces Command

kdKomentarze