Wzdęcia, gazy i zmęczenie? Powodem może być to JAK jesz!

Wzdęcia, gazy i zmęczenie to zmora wielu osób. Przyczyn takich dolegliwości upatruje się najczęściej w rodzaju spożywanego pokarmu.

Często sądzimy, że wzdęcia, gazy i zmęczenie spowodowane są różnego rodzaju nietolerancjach pokarmowych. Ostawiamy nabiał, czy pszenicę. Tymczasem znana dietetyczka wskazuje na banalny powód. Chodzi bowiem nie o rodzaj produktów, ale o styl jedzenia.

 

pixabay

 

Wstajesz rano, ale nie jesz śniadania, tylko pijesz kawę. Następnie – ponieważ nie zjadłeś śniadania – pozwalasz sobie na ciastka, drożdżówki czy słone przekąski. Potem trzeba zjeść coś zdrowego – na przykład jogurt lub jabłko. Po tym wszystkim w zasadzie nadal jesteś głodny, więc jesz obiad. Niedługo po obiedzie coś na słodko. Po południu kawa z mlekiem i jeszcze kolacja. Czy znasz ten scenariusz?

 

>>>Rozwój choroby hemoroidalnej – jakie niesie to za sobą skutki?

 

Przerwy między posiłkami

 

I nie chodzi tu o ilość spożywanych kalorii, a to, że nasz organizm nie ma żadnej PRZERWY pomiędzy posiłkami. Osoby, które nie pracują lub wykonują pracę biurową w zasadzie jedzą non stop.

 

Jak pisze dietetyk Olga Cyranek w 1,5 godziny po jedzeniu aktywuje się wędrujący kompleks mioelektryczny, który powoduje perystaltykę jelit. Jeśli jednak nadal jemy lub nawet żujemy gumę, albo pijemy kawę z mlekiem, to ta aktywność zostaje zaburzona.

 

Wzdęcia i gazy – przyczyny

 

W efekcie w naszych jelitach wciąż zalegają resztki jedzenia. To powoduje nadmierne namnażanie się bakterii, powoduje gazy, wzdęcia i zaparcia.

Co więcej, jeśli nie robimy przerw między posiłkami, nie wytwarza się hormon głodu. Nie dajemy też organizmowi szansy, by obniżył się poziom insuliny i glukozy we krwi. To z kolei może powodować liczne schorzenia.

 

Jakie powinny być przerwy między posiłkami?

 

Dietetyczka zaleca, by robić 3,5-4 godzinne przerwy między posiłkami. Jeśli chodzi o noc, to przerwa między kolacją, a śniadaniem powinna wynosić 12 godzin.

W czasie przerwy od jedzenia nie powinniśmy też żuć gumy czy pić słodzonych napojów lub kawy z mlekiem. Stosowanie takich przerw powinno pozwolić nam powrót do równowagi i poprawić nasze trawienie.

 

>>>Masz stany lękowe, depresję? Przyczyniają się do tego TE codzienne nawyki!

 

Komentarze