Wzrost opłat paliwowych! Co z cenami na stacjach?

Ministerstwo Infrastruktury podwyższyło stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Od marca, stawka tylko na benzyny wzrośnie o 12,3 procent. Co z cenami na stacjach paliw?

Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie z kwoty 138,49 zł do 155,49 zł. Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów pochodnych wzrośnie z 306,34 do 323,34 zł, czyli o 5,5 procent. Z kolei opłata za 1000 kg gazów wzrośnie z 170,55 zł do 187,55 zł, oznacza to wzrost o 10 procent. Wpływy z opłaty paliwowej zasilają Krajowy Fundusz Drogowy w 80 procentach, natomiast Fundusz Kolejowy w 20 procentach. Zmiany wejdą w życie od 1 marca tego roku. Ministerstwo Infrastruktury przekonuje, że wzrost opłaty paliwowej nie będzie miało wpływu na ceny na stacjach paliw benzynowych. Dlaczego? Równolegle o taką samą kwotę resort zmniejszył akcyzę na paliwa.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rząd ma to UKRYĆ! Chodzi o 14. emeryturę!

 

W opublikowanym komunikacie Ministerstwo przypomina, że wysokość stawek opłaty. Resort przypomina w komunikacie, że wysokość stawek opłaty paliwowej od początku istnienia Krajowego Funduszu Drogowego jest corocznie podwyższana w zależności od inflacji (wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych). Równolegle maleje podatek akcyzowy.

 

„Wynik dla kierowców pozostaje bez zmian, ponieważ globalnie płacą taką samą stawkę. I tak w latach 2015-2019 stawki opłaty paliwowej były podwyższane o 25 zł za 1000 litr lub kg, a równocześnie stawki podatku akcyzowego od paliw silnikowych w tym samym okresie były zmniejszane o taką samą kwotę. Środki z tego podwyższenia opłaty paliwowej zasilały Fundusz Kolejowy, a powyższe działanie miało obojętny skutek dla cen paliw i kierowców” – czytamy w komunikacie ministerstwa infrastruktury.

 

 

źródło: www.gov.pl/web/infrastruktura

fot. pixabayKomentarze