WZRUSZAJĄCY APEL O POMOC! Koledzy chcą, aby do nich wrócił.

Wciąż mówimy: Wracaj. Twoje miejsce, praca, my – czekamy. Choć wiemy, że szybko to się nie stanie. Od wypadku naszego kolegi, reportera PAP Mariusza Wachowicza minęło ponad półtora roku. W powrocie do zdrowia pomaga mu intensywna rehabilitacja. Apelujemy o wsparcie.

Mariusz miał wypadek we wrześniu 2015 r. Wyszedł pojeździć na rowerze, po kilku godzinach został przy nim znaleziony nieprzytomny. Przeszedł operację, przez kilka tygodni był w śpiączce. Wciąż jest rehabilitowany, jego stan powoli się poprawia. Nadal jednak nie porusza się samodzielnie, nie mówi. W lipcu zeszłego roku Mariusz przeszedł zabieg wszczepienia stymulatora.

Ewa Cienszkowska, neurologopeda, prowadzi z Mariuszem ćwiczenia, których celem jest przywrócenie mowy i posługiwania się pismem.

 

„Czasem wychodzi nam naprawdę dobrze – są i litery drukowane, i pisane. Pan Mariusz potrafi napisać swoje imię i nazwisko, i słowa dotyczące najbliższej rodziny. W zależności od dnia, od nastroju jest więcej lub mniej tych wypowiedzi na piśmie. Są dni, kiedy bezbłędnie pisze słowa” – relacjonuje.

 

Terapia jest długa i żmudna, trudno ocenić, ile czasu Mariusz będzie potrzebował, bo jest to sprawa indywidualna każdego pacjenta. „Niewątpliwie im ma więcej rehabilitacji i im będzie mógł ją mieć dłużej, efekty będą wymierne…”podkreśla Cienszkowska.

Można się zastanawiać, czy te działania mają sens, czy warto ponosić takie koszty, bo te wszystkie terapie są bardzo kosztowne.

 

„Ale wystarczy wspomnieć, jaki był Mariusz pół roku temu, a co potrafi dziś – to, że już powiedział dwa słowa, co wydawało się, że może nigdy nie nastąpić – to już są dla nas sygnały, a nawet mocne, empiryczne dane, które pokazują, że on się naprawdę zmienia…” – dodaje terapeutka.

 

Rehabilitację Mariusza można wesprzeć, przekazując mu 1 proc. podatku:

KRS: 0000331638, cel szczegółowy: Mariusz Wachowicz.

Pomóc można również, wysyłając charytatywny SMS na numer 75165 w treści wpisując POMOC 6674.

Koszt to 6,15 zł.

Można też go wesprzeć bezpośrednim przelewem, jest pod opieką Stowarzyszenia To Ma Sens:

nr konta 19 1090 2851 0000 0001 2977 5390

Źródło PAP

MMKomentarze