W niedzielę zakończył się X Zjazd Gnieźnieński, wśród poruszanych tematów znalazł się ekumenizm, przyszłość i Europa.
Tematem Zjazdu była: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Spotkaniu przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. W Zjeździe uczestniczyło ponad pół tysiąca ludzi z kraju i zagranicy.
“Wierzymy, że przyszłość świata, Europy i Polski zależy w dużej mierze od wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań. O tym wyraźnie przypomniał papież Franciszek, spotykając się z patriarchą Cyrylem. Tego samego doświadczyliśmy w Gnieźnie. Powróciliśmy tutaj, do źródła chrztu świętego, w którym odnajdujemy się wszyscy, niezależnie od dzielących nas jeszcze różnic. Umocnieni łaską jubileuszu, nie ustawajmy w duchowej odnowie, ożywianej przez modlitwę, post i jałmużnę”- napisano w dokumencie.
Uczestniczący w Zjeździe nawiązali do jubileuszu Chrztu Polski przypadającego w tym roku. Arcybiskupi podkreślili, że bez tego wydarzenia nie sposób byłoby zrozumieć tożsamości i historii Polski.
“Polska weszła na trwałe do rodziny państw europejskich tworzących Christianitas, wspólnotę opartą na humanizmie zrodzonym z kontemplacji Boga. Przy całej bowiem różnorodności Europy ciągle powinniśmy pamiętać, że zrąb tożsamości europejskiej jak przypomniał w Gnieźnie Jan Paweł II jest zbudowany na chrześcijaństwie” – mówili. “Jesteśmy przekonani, że jeśli ten błogosławiony czas wdzięczności za przyjęty przez Polskę chrzest Polski święty (…) ma być przez nas szczerze i owocnie przeżyty, to powinno się coś w nas samych zmienić. Nie będzie nowych początków Kościoła, Polski i Europy, jeśli nie będzie nowego człowieka w każdym z nas”- stwierdzili redagując przesłanie dla wiernych.
Arcybiskup Migliore stwierdził, że „Zjazd Gnieźnieński odrodził w nas dumę i solidarność chrześcijanina, który patrzy na swoją dawną historię i dostrzega tam przemożną, twórczą, zbawczą i podnoszącą na duchu moc Bożej ręki. (…) Dziś mamy wzniosłe i szlachetne powody, aby Bogu dziękować. Zwłaszcza za bogactwo i wielkość historii Polski w kontekście całej Europy, oraz jej patrymonium tradycji i wartości, ukształtowanych przez chrzest przyjęty 1050 lat temu. Jest jeszcze dodatkowy powód: pasterskie kierownictwo papieża Franciszka, który dokładnie trzy lata temu został wybrany na Stolicę Piotrową”.
Zjazdy Gnieźnieńskie sięgają swą tradycją roku 1000, kiedy to do grobu Świętego Wojciecha przybył cesarz Otton III.
pw
Źródło: www.pap.pl