Za 7 lat czeka nas ogromna katastrofa! Ruszyło odliczanie!

Na nowojorskim Manhattanie pojawił się zegar Metronome, który rozpoczął odliczanie czasu dzielącego ludzkość od katastrofy!

Zegar został zainstalowany na wysokości dziesięciu pięter. Jest to projekt artystów Gana Golana i Andrewa Boyda. Czasomierz powstał w 1999 roku i dotychczas po prostu wyświetlał godzinę dokładnością do setnej części sekundy.

Fot. IMGW

Teraz ma przypominać, ile czasu zostało do klimatycznej katastrofy, czyli do dnia, gdy temperatura na świecie wzrośnie o 1,5 st. Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Do tego czasu zostało nam siedem lat. Termin oparto na wyliczeniach Mercator Research Institute on Global Commons and Climate Change w Berlinie.

– Raport IPCC dotyczący ocieplenia klimatu o 1,5 st. Celsjusza powstał w 2018 roku. Jego autorzy, międzynarodowy zespół niezależnych badaczy, jednoznacznie wskazali, że przekroczenie wzrostu globalnej temperatury powietrza o tę właśnie wartość, będzie miało katastrofalne następstwa. „Podniesienie się temperatury Ziemi o półtora stopnia może uruchomić procesy, które zdestabilizują ziemski system klimatyczny. Wielu badaczy nazywa ten łańcuch zdarzeń efektem domina – mówi prof. Mirosław Miętus z IMGW-PIB.

Prof. Miętus podkreśla, że w ostatnich latach ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery rośnie. Czy rzeczywiście katastrofa nastąpi za 7 lat?

– Należałoby przeprowadzić odpowiednie badania najnowszych danych, by na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Faktem pozostaje, że emitujemy więcej gazów cieplarnianych niż w scenariuszu business as usual i pozostaje nam coraz mniej czasu na zmianę tych trendów  – podsumowuje.

Zobacz także: Perfidnie okłamał staruszków! Zaufali mu i postanowili oddać…

Fot. PixabayKomentarze