Zaćmienie Słońca już DZIŚ! Gdzie będzie najlepiej widoczne?

Już dziś czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Niezwykły efekt rozpocznie się tuż po godzinie 10 i potrwa do godziny 15. W Polsce będzie on widoczny po raz pierwszy od sześciu lat. Gdzie będzie go najlepiej widać?

Wielu miłośników astronomii nie może się doczekać zaćmienia Słońca. Kolejne tego typu zjawisko będzie miało miejsce już dziś! Na naszym niebie będziemy mogli podziwiać, jak Księżyc znajdując się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłania światło dobiegające ze Słońca. Efekt jest wprost powalający!

Gdzie zaćmienie będzie najlepiej widoczne?

Zaćmienie Słońca rozpocznie się około godziny 10:12 czasu polskiego i potrwa mniej więcej do godziny 15:11.

U nas będziemy mieli okazję oglądać zaćmienie częściowe – mówi „Faktowi” astronom dr Ireneusz Włodarczyk.

Księżyc częściowo przesłania Słońce, więc wygląda ono jak pękaty rogalik – tłumaczy.

Najważniejszy moment zaćmienia będzie można dostrzec około godziny 12:41. Najlepiej widoczne będzie ono w Rosji, Kanadzie i na Grenlandii. W tych krajach będzie można zaobserwować tzw. zaćmienie obrączkowe, w którym Księżyc przysłoni praktycznie całe Słońce, tworząc na niebie słoneczną obrączkę. W Polsce zjawisko to będzie najlepiej widoczne w północnych częściach naszego kraju.

Kiedy będzie miało miejsce kolejne zaćmienie Słońca?

Następne zaćmienie Słońca, także częściowe, będziemy mogli oglądać 25 października 2022 r, z kolei całkowite zaćmienie będzie miało miejsce latem 2026 r., ale nie będzie ono dostrzegalne w Polsce. Całkowite zaćmienie Słońca, które będzie dobrze widać w Polsce odbędzie się dopiero w 2135 r.

Obejrzyjcie wizualizację NASA ukazującą skalę tegorocznego zjawiska. Możemy na niej zobaczyć cienie Księżyca podczas obrączkowego zaćmienia Słońca.

Źródło: Fakt

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze