Wprowadzone ograniczenia w poruszaniu się w sylwestra wzbudzają skrajne emocje wśród wielu z nas. Co z legalnością takich rozwiązań?
Sylwester. Ograniczenia w przemieszczaniu się są nielegalne? Podobne wątpliwości budzi „narodowa kwarantanna”. Czy wprowadzane restrykcje są legalne? Prawnicy nie mają wątpliwości.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że przedłużone zostaną obowiązujących obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Ponadto poinformował o „narodowej kwarantannie”, która ma potrwać od 28 grudnia do 17 stycznia. Od końcówki 2020 roku ponownie zamknięte będą galerie handlowe, hotele nie będą mogły przyjmować gości, także w przypadku wyjazdów służbowych. Zamknięte będą także stoki narciarskie. Ponadto wszyscy przyjeżdżający do Polski transportem zbiorowym będą musieli przejść 10-dniową kwarantannę.
Jak wskazuje konstytucjonalista wprowadzone ograniczenia swobody kłócą się z art. 52 konstytucji. – Nikt nie może nam obecnie ograniczać tej wolności w żaden sposób. To absolutnie nielegalne, tak samo jak zakaz zapowiedziany na noc sylwestrową – mówi WP prof. Chmaj.
Z kolei karnista, Dr Mikołaj Małecki, zaznacza, że ”narodowa kwarantanna” nie ma podstaw prawnych nie tylko w konstytucji, ale także w ustawie o chorobach zakaźnych.
– Nie ma możliwości, żeby rozporządzeniem, które jest aktem prawnym niższego rzędu, wprowadzić ogólny zakaz wychodzenia z domu – czy to na jedną noc, czy na dłuższy czas. Rząd nie ma takiej kompetencji – tłumaczył Wirtualnej Polsce Dr Mikołaj Małecki.