Zamieszanie z ZAŚWIADCZENIAMI z sanepidu! Będzie AFERA?

Jest zamieszanie z zaświadczeniami z sanepidu! Czy będzie afera?

Czy zaświadczenie z sanepidu o przejściu kwarantanny jest płatne? Na infolinię RPO zadzwonił mężczyzna, którego w sanepidzie poinformowano go, że za taki wniosek będzie musiał zapłacić.

– Żeby uzyskać zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny, należy wypełnić stosowny wniosek, podpisać go i przesłać listownie w wersji papierowej lub jego skan/zdjęcie na adres e-mail właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wniosek można przesłać również za pośrednictwem skrzynki ePUAP. W wysyłanej wiadomości należy podać zwrotny adres e-mail, na który będzie można przesłać stosowne zaświadczenie – tłumaczą urzędnicy biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Dagmara Kaźmierska ZSZOKOWAŁA fanów! Poszło o…

Wniosek o wydanie zaświadczenia nie podlega opłacie skarbowej. Mówi o tym art. 2 ust. 1 pkt 1 lit g ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U.2020.1546 ze zm.).

Osoby wysłane na kwarantannę lub izolacją domową i chcące otrzymać zasiłek, nie muszą dowozić decyzji sanepidu pracodawcy i ZUS.

– Dane te pozyskuje ZUS i udostępnia płatnikom składek dla celów wypłaty świadczeń chorobowych. Pracownicy powinni jednak poinformować pracodawcę (np. telefonicznie lub e-mailem) o przyczynie nieobecności w pracy – wyjaśniono.

Ktoś wprowadził mężczyznę w błąd! Wygląda to na dużą aferę! Jak to możliwe, że urzędnicy nie znają przepisów. Sprawa jest karygodna!

Zobacz także: Zmiany w sprawie lekcji RELIGII? Szykuje się REWOLUCJA?!

Fot. Pixabay

Źródło: RPOKomentarze