Zaskakujące doniesienia! Zablokowano setki milionów szczepionek na koronawirusa!

Jak donosi Brussels Times Unia Europejska otrzymała od firmy Pfizer/BioNTech ofertę zakupu 500 milionów kolejnych dawek szczepionek. Jak się okazuje nie skorzystała jednak z tej propozycji. Wszystko za sprawą Francji, która postanowiła zablokować zakup.

 

Jak poinformował Brussels Times oraz niemiecki tygodnik Der Spiegel BioNTech, który jest niemieckim partnerem amerykańskiej firmy Pfizer złożył Unii Europejskiej ofertę na kolejne szczepionki. Zakładała ona dostawę 500 mln nowych dawek. Wcześniej unijne instytucje podpisały z tymi firmami farmaceutycznymi umowę na dostarczenie 200 mln dawek z opcją na 100 mln więcej.

 

Unia Europejska odrzuciła jednak złożona ofertę. Za nieprzyjęciem propozycji Pfizer/ BioNTech stoi przede wszystkim Francja. Według doniesień prasowych to w efekcie jej sprzeciwu Komisja Europejska nie podpisała nowego porozumienia.

 

Czemu Francja postawiła weto? Odpowiedź jest dość prosta. Zależy jej, aby francuska firma również dystrybuowała szczepionki na terenie Unii Europejskiej. Chodzi tu o firmę Sanofi. Podpisała ona kontrakt na 300 milionów dawek własnej szczepionki. Do tej pory jej produkt jednak nie otrzymał jeszcze autoryzacji Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej.

 

Sanofi niedawno anulowała trzecią fazę testów szczepionki na koronawirusa. Zaplanowana ona była na grudzień. Teraz zapewne rozpocznie się ona dopiero w lutym. Do tej pory wielu Europejczyków będzie już jednak zaszczepionych szczepionką firmy Pfizer. Wobec tego Sanofi będzie miało nawet spory problem ze znalezieniem ochotników do badań.

 

Źródło: dzeinnik.pl

Foto: You Tube/ CBC News (zrzut ekranu)

Komentarze