Zaskakujące zdanie RPO na temat obowiązku noszenia maseczek

W związku z licznymi przypadkami zachorowań na koronawirusa rząd postanowił wprowadzić obostrzenia dla całego kraju. Wśród nich nakazano noszenie maseczek w przestrzeni otwartej. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar stwierdził, iż obowiązek ten wprowadzony został z naruszeniem zasad prawa.

 

„Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych ponownie wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa” – można przeczytać w piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara do Mateusza Morawieckiego.

 

Jak zaznaczano nie jest to już pierwsze takie wystąpienie RPO do polskiego premiera. Nie ma ono też na celu podważać zasadności nałożenia obowiązku noszenia maseczek, lecz ma na celu ukazanie braku prawnej zgodności.

 

Zastrzeżenia RPO dotyczyć ma wprowadzonego rozporządzenia Rządu z 9 października o obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej. Nierespektujący tego obowiązku mają zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza, iż nakaz ten jest niezgodny z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

 

„Ustawa ta wyraźnie przewiduje, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony rozporządzeniem Rady Ministrów wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tym samym obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu nie może dotyczyć każdego – niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią” – ukazał RPO.

 

Adam Bodnar przypomniał również, że obowiązujące obecnie przepisy dotyczące zakrywania ust i nosa wydano na niezmienionej podstawie prawie. W związku z tym RPO zaapelował o odpowiednie zmiany legislacyjne.

 

Źródło: Onet

Foto: You Tube/ Janusz Jaskółka (zrzut ekranu)Komentarze