Zdolność kredytowa przy wnioskowaniu o kredyt – co musisz wiedzieć?

Zdolność kredytowa to jeden z ważniejszych tematów ostatnich miesięcy. Wysoka inflacja, wzrost stóp procentowych oraz zaostrzenie zasad liczenia zdolności kredytowej spowodowały, że Polacy zaciągają mniej kredytów. Dowiedz się, co to jest zdolność kredytowa i jak możesz ją poprawić.

 

fot. Adobe Stock

 

Co to jest zdolność kredytowa?

Banki podejmują decyzję o przyznaniu kredytu na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta, przez którą rozumiemy maksymalną kwotę kredytu, o jaką możemy się starać.

W celu zbadania zdolności kredytowej bank poprosi Cię o dostarczenie różnych dokumentów i zaświadczeń, takich jak na przykład zaświadczenie od pracodawcy o wysokości dochodów.

Wszystkie te dokumenty są potrzebne po to, żeby instytucja finansowa rzetelnie oceniła Twoją zdolność kredytową. Dokładna analiza jest ważna zarówno dla klientów, jak i dla banku. Na jej podstawie bank szacuje swoje ryzyko, a klient jest pewien, że nie zaciągnie zobowiązania, które przekroczy jego możliwości finansowe.  Co więcej,  ustawa Prawo Bankowe nakłada na banki obowiązek przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej.

Jakie elementy mają wpływ na zdolność kredytową?

Jednym z najważniejszych elementów, które mają wpływ na zdolność kredytową, są dochody kredytobiorcy.  Ważna jest nie tylko wysokość dochodów, ale również ich regularność i źródło. W najlepszej sytuacji są klienci, którzy osiągają dochody z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Bank niżej oceni zdolność kredytową osoby, która pracuje na podstawie np. umowy zlecenie.

Bank sprawdzi też Twoje koszty stałe, takie jak:

  • koszty gospodarstwa domowego – czynsz, media,
  • koszty utrzymania dzieci, np. alimenty, czesne,
  • wysokość pozostałych zobowiązań finansowych, jak kredyty, pożyczki, leasing.

W kolejnym kroku bank pomniejszy Twoje dochody o koszty stałe i wysokość aktualnych zobowiązań. W ten sposób sprawdzi, czy środki, które zostają Ci do dyspozycji, wystarczą na rzetelną spłatę rat kredytowych.

Istotna będzie też historia kredytowa, którą bank sprawdzi na podstawie raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli masz spore opóźnienia w spłatach, to najprawdopodobniej bank odrzuci Twój wniosek o kredyt.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Zdolność kredytową sprawdzisz za pomocą Analizatora Kredytowego BIK.  Jest to nowoczesne narzędzie, z którego pomocą możesz łatwo i szybko obliczyć, o jaką maksymalną kwotę kredytu możesz się starać.

Co więcej, Analizator Kredytowy podpowie Ci, jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania danej kwoty kredytu, jak możesz poprawić zdolność kredytową oraz ostrzeże Cię przed zaciągnięciem zbyt wysokiego kredytu.

Jeżeli chcesz skorzystać z Analizatora Kredytowego, będziesz potrzebował aktualnego Raportu BIK, który nie może być starszy niż 7 dni.

Najlepsze sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Jeżeli planujesz w najbliższym czasie wziąć kredyt, to warto poprawić zdolność kredytową, jeśli jest to konieczne. Oto kilka sposobów:

  • Zadbaj o stabilne zatrudnienie i dobre dochody. Bank weźmie pod uwagę także inne dochody np. z najmu.
  • Uporządkuj finanse. Zmniejsz koszty stałe i spłać drobne zobowiązania. Zamknij limity na koncie i na kartach kredytowych.
  • Skonsoliduj obecne zobowiązania w jeden kredyt z niższą ratą.
  • Zadbaj o dobrą historię kredytową i spłacaj swoje zobowiązania w terminie. Sprawdź swój Raport BIK i upewnij się, czy nie masz opóźnień w spłatach kredytów.

Możesz także skorzystać z dodatkowych opcji podczas starania się o kredyt:

  • Zaciągnij kredyt z drugą osobą,
  • Skorzystaj z dodatkowych produktów bankowych, które zapewnią Ci korzystniejszy kredyt z niższą ratą. Może to być np. ubezpieczenie od utraty pracy.
  • Wybierz dłuższy okres spłaty.
  • Zaproponuj dodatkowe zabezpieczenie, np. poręczenie osoby trzeciej.

Zdolność kredytowa – podsumowanie

  • Na podstawie oceny zdolności kredytowej bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu.
  • Możesz sam sprawdzić swoją zdolność kredytową, korzystając z Analizatora Kredytowego BIK.
  • Warto poprawić swoją zdolność kredytową, starając się o wysokie i stabilne dochody, spłacając inne zobowiązania lub zmniejszając koszty stałe.

 

opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze