Zioło na nerwowy czas! Skutecznie ZWALCZA STRES!

Co oprócz melisy skutecznie ukoi zszarpane nerwy, pomoże się wyciszyć i co najważniejsze zadba o nasze zdrowie psychiczne? Przedstawiamy zioło, które skutecznie zwalcza stres oksydacyjny!

Roślina ta nadaje potrawom wyjątkowego smaku i aromatu, a przy tym jest bogata w wiele cennych witamin oraz minerałów. Bazylia to skarbnica m.in. witamin z grupy: A, B6, C, E, K i kwasu foliowego oraz minerałów takich jak: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, miedź, mangan i cynk.

 

W jaki sposób bazylia korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy?

 

Zarówno samo ziele jak i olejek eteryczny wpływają odprężająco na organizm oraz psychikę, łagodzą nastroje depresyjne i stany lękowe, skurcze żołądka, jelit oraz dróg oddechowych, a także napięciowe bóle głowy.

 

Bazylia zawiera dużą ilość olejku eterycznego oraz polifenoli, dzięki czemu działa przeciwzapalnie, zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. Uspokaja, wzmacnia serce i odporność, poprawia trawienie i likwiduje obrzęki.

 

Bazylia ma dobroczynny wpływ również na układ pokarmowy, ponieważ ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Stosuje się ją w przypadku niestrawności i przy wzdęciach, jest ponadto środkiem zapobiegającym wymiotom i nudnościom.

 

W sezonie przeziębień warto pamiętać, że napar z bazylii pomaga oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru śluzu, a także zbija gorączkę.

 

Jak przygotwać napar z bazylii?

Łyżkę suszonej bazylii (50 g/4 zł) zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie przecedź. 

 

ZOBACZ TEŻ:EMPIK ROZDAJE DARMOWE KODY! Czytaj książki za darmo przez 60 dni!

 

Jakie inne zioła pomogą skutecznie się wyciszyć i uspokoić?

Z pewnością są to: żeń-szeń syberyjski, lipa, dziurawiec zwyczajny, waleriana, głóg.

 

 

 

Źródło:krokdozdrowia/pixabay

 

 Komentarze