ZMIANY W KONTROLACH drogowych! Policjanci będą teraz mogli…

W sprawie kontroli ruchu drogowego weszło nowe rozporządzenie MSWiA . Dowiedz się, czego będzie dotyczyć!

W rozporządzeniu zostały zawarte nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących policjantów.

 

Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od czwartku, 7 listopada. Wyjątkiem jest paragraf 12, który dotyczy odczytu wskazań drogomierza pojazdu zatrzymanego do kontroli. Ten przepis wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku.

 Nowe procedury dotyczą miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli.

W akcie prawnym zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Podczas kontroli drogowej  policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie.

Ponadto dąży się do tego by z dróg wyeliminować niesprawne pojazdy i w związku z tym po wstępnej kontroli technicznej auto np. ciężarówka czy autobus może zostać skierowane na bardziej szczegółowe badania.

 

ZOBACZ TEŻ:Horror w drodze na wesele. Rodzina zginęła w przerażających okolicznościach!

 

„Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Dzięki zmianom łatwiej będzie kontrolującemu wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem, jak również skierowanie kierowcy lub motorniczego na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje”– zaznaczyli w komunikacie urzędnicy.

Od 7 listopada policjant w mundurze nie będzie miał obowiązku legitymować się każdemu kierowcy.

 

Źródło:radiozetwiadomości/pixabayKomentarze