ZMIANY w świadczeniach rodzinnych! Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości!

Nastąpiły zmiany w świadczeniach rodzinnych! Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości. O co chodzi?

Mowa o koordynacji świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego po tym, gdy Wielka Brytanii wystąpiła z Unii Europejskiej.

Zobacz także: Rząd UGNIE SIĘ pod naciskami przedsiębiorców?! Są pierwsze przecieki!

Zgodnie Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii, prawo Unii Europejskiej nadal ma zastosowanie do obywateli Unii, obywateli Wielkiej Brytanii, a także innych osób (np. członków rodzin), które z końcem okresu przejściowego w dalszym ciągu będą znajdować się w sytuacji dotyczącej jednocześnie państwa członkowskiego oraz Zjednoczonego Królestwa.

Fot. Pixabay

Jak to intepretować?

– Jeżeli członek rodziny rozpoczął przebywanie na terytorium Wielkiej Brytanii przed zakończeniem okresu przejściowego, który nastąpił z dniem 31 grudnia 2020 r. i przebywa tam nadal, a pozostali członkowie rodziny zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie świadczeń rodzinnych oraz świadczenia wychowawczego (świadczenia „500+”) nieprzerwanie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Wnioskodawca musi poinformować organ prowadzący postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego o zmianach, które mogą wpływać na prawo do tych świadczeń. Trzeba to zrobić nawet wtedy, kiedy postępowanie jest już zakończone, a  świadczenia wpływają na nasze konto.

Taka ważna zmiana to również powrót do kraju po zakończeniu pracy w Zjednoczonym Królestwie.

Zobacz także: SKANDAL ze Zbigniewem Ziobrą! Sprawa jest już badana!

Fot. Pixabay

Źródło: MRiPSKomentarze