Wielka Brytania zmaga się z błyskawicznym rozprzestrzenianiem się nowej mutacji koronawirusa. Czym różni się ona od pierwotnej?
Mutację koronawirusa potwierdzono na południu Wielkiej Brytanii. Zmutowany wirus rozprzestrzenia się szybciej od pierwotnej wersji. Tylko na początku tego tygodnia na Wyspach odnotowano 1000 przypadków zachorowań.
Nie znaczy to jednak, że ta wersja wirusa jest bardziej niebezpieczna. Można tylko przypuszczać, że obecny wzrost liczby zachorowań ma coś wspólnego z nowym wariantem – powiedział minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock.
Odkrycie mutacji nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. Pół roku wcześniej w Chinach odnotowano już nową wersję patogenu. Z kolei latem jeszcze inny wariant zaatakował Hiszpanię a następnie rozprzestrzenił się na wiele krajów Europy. Mutacje wirusów są czymś naturalnym.
Z jakiego powodu zmutowany Koronawirus szybciej się rozprzestrzenia?
SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę płuc COVID-19 jak każdy Koronawirus, jest wirusem RNA o prawie jednej mutacji miesięcznie. Kolejne warianty wskazują, z jakiego powodu patogen wywołuje fale infekcji o zmiennym stopniu nasilenia. Ponadto wiadomo także, dlaczego zainfekowane osoby na różnych szerokościach geograficznych, inaczej przechodzą chorobę
Zmutowanego Koronawirusa zarejestrowano w Wielkiej Brytanii. Zmiany obejmują kilka mutacji w białku wypustek. Z kolei w tzw. delecji genów nowej wersji wirusa brakuje dwóch aminokwasów. To może ułatwiać jego rozprzestrzenianie się.
Tożsama delecja została zanotowana latem we wschodniej Azji. Jednak tamta wersja wirusa powodowała łagodniejsze infekcje.
Co z działaniem szczepionek?
Wielka Brytania jest pierwszym krajem Europy Zachodniej, który wdrożył już program szczepień. Nowa mutacja nie powoduje, że szczepionki przestają być skuteczne. Preparaty są przygotowane tak, aby kodować informacje dla białek w wypustkach w taki sposób, by stymulowały system odpornościowy pomimo mutacji.