Zorganizowali urodziny Adolfa Hitlera. Będą zdelegalizowani?

Nacjonalistyczna  organizacja Duma i Nowoczesność zasłynęła z organizacji 128 urodzin Adolfa Hitlera. Sprawę nagłośnili dziennikarze TVN. W piątek rozpoczęła się sprawa o delegalizację organizacji.

Wniosek o rozwiązanie Dumy i Nowoczesności złożył w lutym zeszłego roku Ireneusz Serwotka, starosta powiatu wodzisławskiego. Kierując sprawę do wydziału KRS Sądu Rejonowego w Gliwicach napisał, że członkowie stowarzyszenia mają problemy z prawem oraz łamią postanowienia statutu stowarzyszenia. Wniosek ten został poparty przez śledczych z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Oni także przystąpili do postępowania przed sądem.

Członkowie Dumy i Nowoczesności paradowali w strojach SS i wychwalali Adolfa Hitlera. Adolf Hitler jest powszechnie uznany za głównego sprawcę ludobójstwa (masowe eksterminacje dotknęły wiele narodów europejskich w tym Polaków) i wywołania wojny światowej. Członkowie Dumy i Nowoczesności zdają się tego nie pamiętać.

W czasie haniebnej uroczystości lider DiN Mateusz S., ps. „Sitas” powiedział:

„Adolf Hitler – jeden z najlepszych strategów, dowódców i umysłów wszech czasów. Miał wizję zjednoczenia narodu. Wizję opartą na dumie, honorze i lojalności. Hitler był prawdziwym dżentelmenem, kobiety się nim fascynowały, a dzieci kochały. Był bardzo przyzwoitym człowiekiem. Nigdy nie przeklinał i nie pozwalał na złe zachowanie. NSDAP pod przywództwem Hitlera propagowała wartości rodzinne, macierzyństwo, ojcostwo, szacunek i honor”.

Następnie wzniósł toast:

„Za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę”. Goście wypili, skandując: „Sieg heil!”.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo. „Sitasa” i sześciu innych uczestników urodzin Hitlera zatrzymano. Usłyszeli zarzuty  publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa. Jeden z nich przyznał się do winy, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Został prawomocnie skazany na grzywnę.

Przed piątkową rozprawą „Sitas” nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Natomiast przesłał list, w którym czytamy:

„Intryguje mnie atmosfera masowej spoistości, dynamika celebracji, majestatyczność ceremoniału i monumentalizm symboliki nieobecne na taką skalę w innym państwie. Dlatego jako rekonstruktor chciałem odtworzyć takie wydarzenie, aczkolwiek moje wystąpienie nie zawierało treści popierających jakikolwiek ustrój. Podkreślam, że od 20 lat działam dla Polski, czynnie uczestnicząc w obchodach rocznicowych, organizacjach niepodległościowych, czy w inicjatywach o charakterze pożytku publicznego”.

W piątek przesłuchano pierwszych świadków. Wyznaczono termin kolejnej rozprawy.

Duma i Nowoczesność zasłynęło też z organizacji zbiórki publicznej na rzecz nacjonalisty i mordercy o czym piszemy tu: https://wsieci24.pl/polscy-nacjonalisci-oglosili-zbiorke-pieniedzy-na-rzecz-mordercy-ile-zebrali/

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Fot. Duma i Nowoczesność

ZOBACZ TEŻ: https://wsieci24.pl/polscy-nacjonalisci-oglosili-zbiorke-pieniedzy-na-rzecz-mordercy-ile-zebrali/

 Komentarze