ZUS przekazał ważną wiadomość. W związku z epidemią koronawirusa przedsiębiorcy w mogą liczyć na udogodnienia w sprawie terminu płatności składek.
Jedną z udogodnień na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy w związku z epidemią koronawirusa to przede wszystkim odroczenie terminu płatności składek. Taką informację ogłosił we wtorek ZUS. Na odroczenie jakich składek mogą liczyć firmy?
Przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek a także zawieszenie bądź wydłużenie spłaty należności w formie rat.
ZOBACZ TAKŻE: Rząd może PRZEJĄĆ TWOJE MIESZKANIE podczas epidemii?! Wiele osób o tym nie wie!
Prof. Gertruda Uścińska, Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniła w specjalnym komunikacie opublikowanym przez Polską Agencję Prasową ważną kwestię.
,,Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności”. – wyjaśnia Profesor Uścińska
Przedsiębiorcy będą mogli składać wniosek poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak również przesyłać na specjalny adres e-mail.
– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas – podkreśla prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnił także, że rozważa inne możliwości pomocy osobom prowadzącym małe firmy.
– Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. i ma dotyczyć także składek, których termin płatności już upłynął oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r. – informuje Polska Agencja Prasowa
Składki, które można odroczyć.
Zgodnie z przepisami składki, które można odroczyć to ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne.. A także Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
fot. pixabay.
źródło: fakt, zus, PAP