Zwolnienie z ZUS. Komu przysługuje i jak je otrzymać?

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że setki tysięcy polskich przedsiębiorców i miliony pracowników znalazły się bardzo złej sytuacji. Z dnia na dzień załamały się niektóre łańcuchy dostaw, ustał dopływ klientów, a tym samym skończyły się zyski. Wielu mających własną działalność gospodarczą znalazło się przed bardzo trudnym wyborem – utrzymać miejsca pracy, czy samych siebie? Rząd usiłuje wyjść naprzeciw i pomóc przedsiębiorcom. 

26 marca sejm przyjął tzw. Tarczę antykryzysową. Jednym z jej głównych założeń jest zwolnienie z płatności składek ZUS dla przedsiębiorców na 3 miesiące. Jakim firmom przysługuje takie zwolnienie i jak można je otrzymać? Należy spełnić kilka podstawowych warunków, gdyż nie jest to oferta dla każdego przedsiębiorcy.

 

Przede wszystkim na ten program mogą załapać się tylko firmy zatrudniające do 9 pracowników oraz osoby na tzw. samozatrudnieniu. Dotyczy to tylko firm założonych przed 1 lutego 2020 roku. Państwo opłaci składki za przedsiębiorców za marzec, kwiecień i maj bieżącego roku.

 

ZOBACZ TEŻ: Zaskakujący zwrot wokół epidemii koronawirusa. Zachorowania zaczęły się znacznie wcześniej?!

 

Zwolnienie dotyczy zarówno przedsiębiorcy jak i wszystkich jego pracowników. W wypadku osób na samozatrudnieniem górny limit kwalifikujący do zwolnienia to 15 681zł przychodu – czyli 300% średniej płacy.

 

Zwolnienie obejmuje zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

 

Pracodawca oraz jego pracownicy, którzy spełniają powyższe warunki zachowują pełne prawo do korzystania z opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych.

 

Warunkiem objęcia zwolnieniem jest złożenie stosownego wniosku do 30 czerwca 2020 r. Do tego czasu przedsiębiorca musi też przesłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Jest to warunek zwolnienia.

Komentarze