Osoba uprawniona do pobierania tego świadczenia może dostawać co miesiąc nawet 1100 zł. Chodzi o rentę socjalną.
Renta socjalna, przyznawana jest przez ZUS na dany okres lub na stałe. Warunkiem otrzymania świadczenia jest potwierdzenie tego, że osoba składająca wniosek jest całkowicie niezdolna do pracy. Wysokość renty socjalnej wynosi 1100 zł i jest ona wypłacana co miesiąc.
ZOBACZ TAKŻE: Mało kto o tym wie! Jeśli wpiszesz TO do PIT zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych!
Aby uzyskać rentę socjalną trzeba w pierwszej kolejności złożyć wniosek w dowolnym oddziale ZUS. Należy do niego dołączyć informację o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego. Zaświadczenie to musi być wystawione nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku o rentę socjalną. Ponadto należy dołączyć kopię posiadanej dokumentacji medycznej, dzięki której ZUS będzie mógł potwierdzić stan zdrowia osoby ubiegającej się o rentę socjalną.
W niektórych przypadkach wymagane są także dodatkowe dokumenty, np. w przypadku osoby zatrudnionej należy dołączyć wywiad zawodowy od pracodawcy. W przypadku uczniów i studentów dostarczyć należy zaświadczenie ze szkoły lub uczelni. Następny etap obejmuje wyznaczenie przez ZUS terminu i miejsca badania przez lekarza orzecznika. Ma on za zadanie stwierdzić czy wnioskodawca jest faktycznie całkowicie niezdolny do pracy.
Komu nie przysługuje renta socjalna?
Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Renta socjalna nie przysługuje właścicielom nieruchomości rolnych o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha.
fot. pixabay