28 m. i 59 cm. mierzyła najwyższa palma zgłoszona w niedzielę do 59. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego w Lipnicy Murowanej. Wykonał ją Andrzej Goryl. Największe uznanie jurorów zdobyła jednak niższa palma, zbudowana przez rodzinę Leszczyńskich.
Zdaniem jurorów palma rodziny Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej, która mierzyła 27 m. i 63 cm. wyróżniała się największymi walorami artystycznymi i to jej przyznano Grand Prix w kategorii palm najwyższych. Autor najwyższej konstrukcji Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej zajął zaś pierwsze miejsce.
Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono palmy w czterech kategoriach: oprócz najwyższych, mierzących powyżej 22 metrów, których były 3, także wysokich: od 14 do 22 metrów (było ich 5) – w tej kategorii Grand Prix zdobyła rodzina Zbigniewa Urbańskiego z Lipnicy Murowanej. W kategorii palm średnich (od 7 do 14 m) zgłoszono 21 konstrukcji – główna nagroda przypadła rodzinie Mateusza Machały z Lipnicy Murowanej, a w kategorii palm małych (od 3 do 7 m) zgłoszono 25 konstrukcji – Grand Prix otrzymała rodzina Piotra Dychusa z Lipnicy Górnej. Na lipnickim rynku zaprezentowano też 114 palm nie przekraczających 3 metrów, wykonanych przez dzieci.
Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy Lipnicy i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Jego inicjatorem był, zmarły w 1999 roku, Józef Piotrowski.
Źródło PAP
MM