Jak długotrwałe noszenie maseczek wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Psycholodzy nie mają wątpliwości i ostrzegają!
Psycholog Susanne Babbel, która zajmuje się psychologią somatyczną nie ma wątpliwości jakie emocje wywołuje w nas noszenie maseczek.
Obserwacje z rodzinnego grona pozwoliły jej dostrzec, że noszenie masek, ale też widok zamaskowanych ludzi na ulicach może budzić niepokój, zdenerwowanie, smutek bądź irytację. To zdecydowanie osłabia naszą odporność oraz zakłóca bezpieczeństwo.
Maska na twarzy wzbudza negatywne emocje, ponieważ może kojarzyć nam się z napadem lub kradzieżą dokonaną przez zamaskowanego sprawcę lub nawet z pobytem w szpitalu, gdzie przechodziliśmy leczenie albo zabieg, które negatywnie wryły się w naszą pamięć.
Według psychologów wszystkie te czynniki wpływają na nasz układ nerwowy.
„Maska skutecznie utrudnia nam odczytanie mimiki napotykanej osoby, przez co nie potrafimy ocenić, jakie zamiary ma ta osoba – czy możemy zakwalifikować ją jako „wroga” czy jako „przyjaciela”. Choć świadomie możemy sądzić, że nic się nie dzieje, nasza podświadomość może odczytać tę sytuację jako zagrożenie i sprawić, że przejdziemy w tryb „walcz” albo „uciekaj”- tłumaczy Susanne Babbel.
Podczas noszenia maski zminimalizuj stres związany z czynnością zakrywania twarzy! Jak to zrobić?
Psycholog radzi, aby zaktywizować mięśnie twarzy – np. żując gumę, śpiewając lub nucąc. Aktywuje to nerw błędny, co z kolei pozytywnie wpłynie na „zestresowany” układ nerwowy.
ZOBACZ TEŻ:Napad w Krakowie! Wszystko nagrały kamery! (VIDEO)
Źródło:focus.pl/pixabay