Naukowcy z Instytutu Socjologii Rosyjskiej Akademii Nauk odkryli, że przedstawiciele niektórych zawodów są bardziej podatni na uzależnienie od narkotyków.
Kto dokładnie?
Eksperci analizowali, jak często dochodzi do stosowania substancji psychoaktywnych w różnych grupach zawodowych. Doszli do wniosku, że największa grupa ryzyka obejmuje lekarzy, prawników, budowniczych i pracowników niebezpiecznych branż, a także personel wojskowy. Powodem tego są „specjalne warunki pracy” i „zwiększony poziom stresu związany z zawodem”.
Leczą ból
Pracownicy przemysłu ciężkiego i technologicznie niebezpiecznych przedsiębiorstw są najbardziej podatni na zażywanie narkotyków. Należą do grupy ryzyka, ponieważ bardzo często ich przedsiębiorstwa znajdują się z dala od dużych miast, co czyni je atrakcyjnymi dla społeczności przestępczych. Pracownicy budowlani również są skłonni do używania nielegalnych substancji. Bardzo często radzą sobie z bólem spowodowanym urazami za pomocą środków przeciwbólowych na receptę, od których z czasem się uzależniają.
Lekarze też to robią
Lekarze także mają doświadczenie w epizodycznym zażywaniu leków.
„Jednym z głównych powodów jest dostępność różnego rodzaju specyfików dla lekarzy” – powiedziała Tatyana Klimenko, profesor w serbskim Ministerstwie Zdrowia.
Ścisła kontrola
„Teraz używanie środków odurzających przez personel medyczny jest ściśle kontrolowane. Takie substancje są przepisywane zgodnie z licznymi przepisami, a lekarz ma niewielkie szanse na oszukiwanie. Jeśli chodzi o całe badanie, moim zdaniem skłonność do zażywania narkotyków nie zależy od zawodu, ale od osobowości i poziomu kultury” – powiedział Klimenko.
Alexander Berezkin, kierownik katedry psychiatrii, narkologii i psychoterapii na Uniwersytecie RUDN powiedział, że lekarze bardzo często uzależniają się od nielegalnych substancji.
„Lekarze nadużywają leków na receptę, w tym narkotyków, znacznie częściej niż ich pacjenci. Być może ten trend zaczyna się od stosowania lekkich środków uspokajających podczas trudnych studiów na uniwersytecie medycznym. Skłonność do przyjmowania różnych leków zależy w dużej mierze od specjalizacji lekarza” – powiedział Berezkin.
Naukowcy podkreślili, że ich odkrycia wymagają bardziej dogłębnej analizy. Powiedzieli również, że planują kontynuować swoją pracę.
Źródło: Izvestia
Zdjęcie: Pixabay