Od 4 czerwca PKP Intercity wprowadza nowe zasady nabywania biletów i podróżowania swoimi pociągami. Sprawdź, jak będzie wyglądała procedura rezerwacyjna i sama podróż pociągiem.
Pierwszą zmianą przygotowaną przez PKP Intercity jest obowiązkowa rezerwacja miejsc we wszystkich pociągach spółki. Będziemy więc musieli zarezerwować bilet nie tylko w Express Inter City Premium (EIP) jak to było do tej pory, ale też w Twoich Liniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC) i Express InterCity (EIC).
ZOBACZ TEŻ: SOSNA może leczyć i wzmacniać odporność. Poznaj jej cudowne właściwości!
Również osoby podróżujące na biletach okresowych będą potrzebowały rezerwacji na konkretną podróż i na konkretne miejsce. A o rezerwację może nie być tak łatwo, bowiem PKP Intercity przewiduje sprzedaż tylko 50% miejsc w składach, tak aby zajęte było co drugie miejsce.
Spółka stara się dostosowywać do zapotrzebowania na konkretne kursy i podstawiać wystarczająco długie składy, jednak czasem dochodzi do pewnych utrudnień i nieprawidłowości. Rzecznik prasowy PKP Katarzyna Grzduk przyznaje, że część pasażerów rezerwowała miejsca w kilku kursach jednego dnia, a potem wybierało tylko jeden z nich, blokując w ten sposób miejsca pozostałych pociągach.
Dlatego też od teraz rezerwacja miejsca do biletów okresowych ma kosztować symboliczną złotówkę. Rezerwacje można będzie wykonać zarówno w kasach na dworcach kolejowych jak i przez stronę internetową intercity.pl
Od 4 czerwca możliwe będzie też dokonanie rezerwacji na bilet, który nabyliśmy w innym kanale sprzedaży niż np. kasa biletowa. Będziemy mogli np. zgłosić się do konduktora przed wejściem do pociągu i nabyć rezerwację u niego – pod warunkiem, że w składzie będą wolne miejsca. Dotyczy to tylko sytuacji, w których kasa biletowa na stacji, na której wsiadamy jest nieczynna.
PKP Intercity przywraca swoje połączenia począwszy od 3 maja. Na tory wróciło już blisko 100 składów, a w Olszynce Grochowskiej, największej kolejowej bazie przewoźnika jego pociągi są dokładnie myte i dezynfekowane. Również konduktorzy wyposażeni są w środki ochrony osobistej, zaś pasażerowie muszą stosować się do ogólnie przyjętych zasad sanitarnych, np. zasłaniania ust i nosa oraz zachowywania dystansu.