Czerwiec to czas najintensywniejszego wzrostu roślin i trawników. Dzięki ostatnim obfitym opadom deszczu, przynajmniej w niektórych miejscach, nasze ogrody otrzymały nieco tak brakującej w tym roku wody. Jak należy dbać o nasze ogródek i trawniki aby cieszyć się ich pięknem? Oto garść porad, które powinien zastosować każdy domorosły ogrodnik!
W dzisiejszych czasach bez podlewania się nie obejdzie. Jeśli nawet przez kilka dni padał u nas deszcz, to grunt jest tak przesuszony, że bardzo szybko wróci do poprzedniego, suchego stanu. Dlatego musimy tej wody dostarczać roślinom sami. Ogródek podlewamy oczywiście albo rano, albo wieczorem, nigdy w środku dnia, pod palącym słońcem!
ZOBACZ TEŻ: Szczecin: mieszkańcy usłyszeli przerażający szum. Gdy spojrzeli w niebo nie wierzyli własnym oczom
Co równie istotne, to częstotliwość podlewania. Choć może się to wydawać dziwne, to nasze ogrodowe rośliny wolą raczej rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie od częstego, ale ledwie zraszającego ziemię.
Jak zadbać o trawnik i kiedy go kosić?
Trawniki w czerwcu potrafią rosnąć naprawdę intensywnie. Dlatego bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Nie możemy pozwolić sobie na zbyt rzadkie ich koszenie i podlewanie. W miesiącu takim jak czerwiec zalecane jest koszenie nawet raz w tygodniu!
Im rzadziej będziemy kosić trawnik, tym gorzej będzie on to znosił. Trawa może wrastać w kępy a dolne części źdźbła trawy mogą schnąć i żółknąć. Bardzo ważne jest także regularne podlewanie trawnika – jeśli miesiąc jest suchy i rzadko pada, to należy to robić nawet codziennie.
W czerwcu nie możemy zaniedbać także innych czynności – opieki nad roślinami cebulowymi oraz plewienia całego ogrodu. W czerwcu powinniśmy wykopywać i dzielić cebulki tulipanów, hiacyntów i innych roślin tego typu. W przeciwnym razie ich cebulki będą coraz słabsze, chorowite i w końcu mogą zanikać.
A skoro o plewieniu mowa to i o nim nie można zapominać, bowiem wraz z naszymi kwiatami rosną bujnie także chwasty. Należy robić to regularnie, a miejsca szczególnie narażone na wzrost niepożądanych roślin ściółkować.
Przycinamy żywopłoty i zwalczamy szkodniki
Czerwiec to dobry moment na przycięcie żywopłotów i innych roślin, które dzięki temu pięknie się zagęszczają. Warto usunąć też przekwitnięte kwiatostany lilii, róż, rododendronów, itd., aby rośliny mogły skupić się nie na produkcji nasion, ale na wzroście.
Sprawdzajmy też dokładnie nasze ukochane ogrodowe rośliny pod kątem szkodników i eliminujmy je jak najszybciej. Jeśli zaniedbamy tą czynność, pasożyty i choroby mogą zaatakować cały ogród!