Większość z nas nie ma zbyt miłych wspomnień związanych z pokrzywą. Któż w czasach beztroskiego dzieciństwa nie wylądował w krzakach pokrzyw i na własnej skórze nie odczuł bolesnego spotkania z jej parzącymi liśćmi. Warto jednak wiedzieć, że pokrzywa nie tylko parzy i ma szereg niezwykłych właściwości.
Wiele osób na początku czerwca zbiera młode rośliny na susz, który ma szerokie zastosowanie w medycynie, ale i nie tylko. Pokrzywa posiada wiele drogocennych substancji odżywczych, które możemy wykorzystać nakładając ją na nasze włosy, lub podczas kąpieli. Pokrzywa nie tylko parzy, a ususzona stanowi prawdziwy skarbiec każdej zielarki. Warto jednak wiedzieć jak to prawidłowo zrobić. Ścięte listki młodej pokrzywy najlepiej wysuszyć w piekarniku. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie. Najlepiej zrobić to kiedy jest wilgotno, a za oknem ponuro i deszczowo. Pokrzywę suszy się w temperaturze do 35 stopni Celsjusza,w wyższej temperaturze traci lecznicze właściwości. Ususzone listki powinno zapakować się w papierowe torebki i zabezpieczyć szczelnie zamykając.
Pokrzywę możemy śmiało wykorzystywać w naszej kuchni, parzyć z niej herbatę czy stosować jako dodatek do sałatek. Warto pamiętać, że jest przy tym bardzo zdrowa i posiada wiele drogocennych witamin tj. A,B,C i K i minerałów jak żelazo, wapń, potas czy krem. Picie naparu z listków pokrzywy ma pozytywny wpływ na nasz organizm, ponieważ pozwala oczyścić krew ze szkodliwych substancji, a także dobrze wpływa na prawidłową pracę układu trawiennego. Regularne picie herbatek z pokrzywy obniża ciśnienie krwi i poziom cukru w organizmie. Wiele pań wykorzystuje ją jako składnik szamponów wzmacniających cebulki włosów i włosy. Niektórzy stosują również kąpiele z pokrzyw ze względu na jej właściwości odżywcze i nawilżające skórę. Należy także podkreślić, że pomaga ona osobom narzekającym na bóle reumatyczne i jest i często zalecana.
ZOBACZ TAKŻE:Jak zidentyfikować BEZOBJAWOWYCH nosicieli COVID-19? Odkryto NOWY sposób?