Biało-czerwone pasy na jezdni – dla niektórych pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa, dla innych brak szacunku dla symboli narodowych. Jak posługiwać się barwami narodowymi wyjaśnia – ”Biało-czerwona”
„Biało-czerwona” – poradnik o tym, jak posługiwać się barwami narodowymi. To właśnie tam znajdziesz odpowiedzi na pytania: czym są barwy narodowe, flaga i jak się nimi poprawnie posługiwać i wiele innych ciekawostek.
W poradniku poruszono wiele ważnych aspektów, związanych z użyciem barw narodowych np.: nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, powinny być umieszczone na barwach narodowych, a nie fladze. Na 32 stronach publikacji „Biało-czerwona” znalazły się m.in. objaśnienia pojęć: barwy narodowe, flaga, flaga państwowa, sztandar, banner czy chorągiewka samochodowa. „Barwy narodowe RP różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa” – napisano w publikacji.
Autor publikacji informuje, że flaga nigdy nie może także dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody, a także, że flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. „Flagą nie można przykryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed ich odsłonięciem. Podczas uroczystości flagi na odpowiednich podstawach lub stojakach należy umieścić po lewej stronie pomnika (dla patrzącego na pomnik) w kolejności zgodnej z hierarchią” – zwrócono uwagę w poradniku.
Pamiętajmy więc o szacunku nie tylko dla kraju i dla niego poległych, ale również o szacunku dla symboli narodowych, które szczególnie możemy uczcić 2 maja z racji obchodów Dnia Flagi RP. Autorem poradnika jest ekspert w dziedzinie weksylologii, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA Alfred Znamierowski.
źródło: PAP
KG