Nazwa rośliny, z której produkuje się olejek eteryczny pochodzi od imienia greckiej nimfy Mintho, która, według mitologii, była podziemną kochanką Hadesa. On natomiast, aby uchronić ją przed gniewem i zazdrością swojej żony, zamienił nimfę w roślinę.
Sekret właściwości mięty pieprzowej tkwi w jej liściach. Znajdują się w nich olejki lotne: mentol, cyneol, mentofuran, menton, walerianian mentolu, octan mentolu, felandren, piperyton, pinen, karwakrol, jasmon, tymol, grabniki, flawonoidy, a także witamina C, kwas oleanowy i ursulowy, karoten, betaina, apigenina, rytuna, witamina A, a także składniki mineralne: wapń, potas, magnez i żelazo. To właśnie dlatego olejek z mięty pieprzowej wykazuje tak niezwykłe właściwości lecznicze.
Olejek eteryczny łagodzi gorączkę, zmniejsza uderzenia gorąca, a także pomaga szybko złagodzić objawy przeziębienia. Wystarczy dodać kroplę olejku do herbaty. Olejek poprawia krążenie i wywołuje naturalne pocenie się. Natomiast wdychanie olejku miętowego wymieszanego z gorącą wodą pomaga pozbyć się uczucia zatkanego i cieknącego nosa.
Olejek z mięty pieprzowej skutecznie łagodzi bóle, zwłaszcza mięśni i stawów. W połączeniu z olejkiem eukaliptusowym, wcierany w skronie, jest naturalnym sposobem na pozbycie się bólu głowy.
Ma także właściwości chłodzące – działa jak okład z lodu. Pomaga złagodzić bóle menstruacyjne, brzucha, pozbyć się stanów zapalnych, łagodzi skurcze oraz bóle żołądka, bóle reumatyczne oraz wzdęcia i kolkę.
Kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku pomagają pozbyć się uczucia zmęczenia i dodają energii. Inhalacje z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej są polecane zwłaszcza w czasie wytężonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Podobno pobudzają lepiej niż kawa czy energetyki.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko kupić olejek eteryczny z mięty pieprzowej i żyć bez narzekania, bólów, stresu i zmęczenia.
Źródło: portal.abczdrowie.pl/foto: pixabay.com
kd