Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla rodziców. Jak go zdobyć?
Już wiadomo, że od 1 września większość dzieci wróci do szkół. Może jednak zdarzyć się tak, że placówka zostanie zamknięta. Wtedy rodzice będą mogli liczyć na pieniądze.
– Od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19 – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom od początku pandemii koronawirusa. Taka możliwość obowiązywała do 26 lipca.
– Rodzice i opiekunowie mogli sprawować osobistą opiekę nad dziećmi przez okres ponad czterech i pół miesiąca. Dzięki takiemu rozwiązaniu zagwarantowano możliwość zapewnienia osobistej opieki nad dziećmi w ramach prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego również przez pierwszy miesiąc wakacji – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Teraz zasiłek powróci. Będzie go można otrzymać od 1 września.
– W związku z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał do 20 września, jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony – tłumaczy minister Maląg.
Kiedy możemy otrzymać zasiłek? Jeśli żłobek, przedszkole, szkoła lub klub dziecięcy zostanie zamknięty z powodu COVID-19. Ponadto musi wystąpić niemożność zapewnienia przez te placówki lub inną placówkę opieki nad dzieckiem.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał: rodzicom dzieci w wieku do lat 8, ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Ponadto będą go mogli otrzymać ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Zobacz także: Niebywały SKANDAL. Kancelarie prawne łamały prawo!?
Fot. Pixabay