5 września odbędzie się kolejna odsłona akcji, której patronują prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka od lat zachęca, by robić to wspólnie. To rozwija i pogłębia naszą wiedzę.
Tym razem w Narodowym Czytaniu będzie można zapoznać się z „Balladyną” Juliusza Słowackiego.
– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – stwierdził Andrzej Duda.
Prezydent wspomniał też o zagrożeniach, które wynikają z epidemii koronawirusa. Dodał, że bardzo zależy mu na tym, żeby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcił Polaków do zorganizowania lektury „Balladyny” według własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to dramat, który został ukończony w grudniu 1834 roku. Wydano go 5 lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w trakcie debaty o przyczynach niedawnej klęski powstania. To opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie.
– Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją „Balladynę”, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem – wspomniał prezydent.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Pierwszym utworem, który wziął udział w akcji, był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Zobacz także: Andrzej Duda ruszył na pomoc. TEN gest jest godny podziwu
Fot. prezydent.pl