Premier Beata Szydło uda się w poniedziałek do Pragi na spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Tematem spotkania ma być między innymi kryzys imigracyjny oraz wypracowanie porozumienie względem nowych warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.
Konrad Szymański, wiceszef spraw zagranicznych, poinformował, że „szczyt będzie poświęcony kwestii migracyjnej i ocenie, przynajmniej wstępnej, a być może nawet finalnej, porozumienia w sprawie nowych reguł członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. To będzie w centrum naszych rozmów w formacie Grupy Wyszehradzkiej. Grupa Wyszehradzka, przy wyraźnym zrozumieniu wielu innych państw, przedstawiła swój zestaw oczekiwań do porozumienia brytyjskiego i stanowisko jest teraz przedmiotem oceny”.
Szymański uważa, że stanowisko Polski jest spójne ze stanowiskiem pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z kierunkiem negocjacji w Londynie. W poniedziałek w Budapeszcie o tych postulatach dyskutowała premier Beata Szydło z Viktorem Orbanem.
Po spotkaniu szefowa polskiego rządu komentowała: „Zgodziliśmy się, co do tego, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące (…) tzw. Brexitu, jest dla nas trudna do przyjęcia kwestia dotycząca zasiłków i pomocy socjalnej. Chcemy również wyraźnie podkreślić, że jeśli jest mowa o ewentualnej próbie zmiany, ażeby poszerzyć propozycje, które złożono w tej chwili w sprawie brytyjskiej, to nie będziemy się na to zgadzali”.
Grupa Wyszehradzka tzw. V4 to nieformalne zrzeszenie czterech państw Środkowej Europy (Czech, Słowacji, Węgier i Polski), którego zasadniczym celem jest koordynowanie współpracy w obszarze polityczno-gospodarczym.
PW
Źródło: www.rmf24.pl