Czy musimy być na kwarantannie? Ta wypowiedź rozwiewa wszelkie wątpliwości! Kiedy mamy obowiązek odbycia kwarantanny, a kiedy nie musimy się jej poddawać?
Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło pytanie. Mężczyzna pyta: „teściowa została skierowana na kwarantannę; czy automatycznie na kwarantannę kierowani są również pozostali domownicy?”.
Jak odpowiedział Rzecznik, o kwarantannie decyduje fakt, czy dana osoba miała kontakt z osobą zakażoną. Domownicy będą więc objęci kwarantanną wtedy, gdy w domu przebywa osoba zakażona. Jeśli domownik kontaktował się z zakażonym i jest na kwarantannie, inni mieszkańcy nie są objęci kwarantanną.
Zobacz także: Edyta Herbuś też to ZROBIŁA! „Zachęcam wszystkich do tego przeżycia!”
– Jeśli jednak mieszkamy z osobą zakażoną, to nasza kwarantanna kończy się po siedmiu dniach liczonych od momentu, gdy kończy się formalnie izolacja zakażonego (a zatem ta kwarantanna trwa dłużej niż sama izolacja zakażonego, bo przecież mogliśmy się od niego zakazić) – podało biuro RPO.
Na kwarantannie nie muszą przebywać osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz osoby, które już chorowały na koronawirusa.
Podstawą prawną jest art.34 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych (Dz.U.2020.1845 t.j.ze zm.), § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz.U.2020.607 ze zm.) i § 4 ust.6 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.2316 ze zm.)
Państwowy inspektor sanitarny w uzasadnionych przypadkach może zdecydować o skróceniu kwarantanny lub zwolnić nas z jej odbywania.
Zobacz także: Znana prezenterka SZCZERZE o zabiegu! Wreszcie to zrobiła!
Fot. Pixabay
Źródło: RPO