Będą ogromne zmiany w sklepach. Szykuje się prawdziwa rewolucja! Co się stanie?
Jak głośna jest lodówka? Ile wody zużywa pralka? Te wszystkie informacje będą musiały znaleźć się na nowych etykietach, które będą zamieszczane na sprzęcie RTV i AGD.
Etykiety energetyczne istnieją od połowy lat 90. Obecnie takie etykiety są identyczne w każdym państwie Unii Europejskiej.
– Na etykietach energetycznych zlikwidowano plusy i wróciła pierwotna skala od od A do G. W praktyce nie będzie obecnie na rynku produktów o klasie A – została ona zarezerwowana dla zaawansowanych sprzętów i nowych osiągnięć technicznych, które dopiero powstaną w przyszłości Ponadto na etykietach pojawiły się kody QR do internetowej karty produktu w bazie EPREL (European Product Database for Energy Labelling), która zbiera dane o etykietach energetycznych produktów. Po zeskanowaniu takiego kodu konsument będzie mógł zweryfikować dane techniczne urządzenia (w języku angielskim). Oprócz tego, pojawiły się nowe piktogramy graficznie odzwierciedlające cechy danego urządzenia. Powstała także nowa skala klas hałasu (od A do D) i częściowo zmieniły się zasady wyliczeń parametrów urządzenia podane na etykiecie – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Zobacz także: WAŻNY komunikat GIS! TAK przestępcy mogą przejąć TWOJE dane!
Ponadto producenci sprzętów AGD i RTV mają obowiązek zapewnienia dostępność części od 7. do 10. lat po zakończeniu produkcji. Dzięki temu łatwo naprawimy sprzęt nawet po wielu latach od zakupu.
– Dzięki wprowadzonej regulacji sprzęty mają być trwalsze i łatwiejsze w naprawie. Jednym z celów nowych przepisów jest ograniczenie elektrośmieci. Prawo do naprawy i zwiększenie dostępności części będzie miało również swój wymiar finansowy – dłuższa eksploatacja urządzenia to oszczędność pieniędzy, zatem skutek finansowy dla konsumentów będzie również korzystny – dodał Prezes UOKiK.
Wszystkie te zmiany są bardzo korzystne dla konsumentów. Przez wielu klientów były wręcz wyczekiwane.
Zobacz także: AFERA wokół „Świadków Jehowy”! Sąd był BEZLITOSNY!
Źródło: UOKiK
Fot. Pixabay