1 kwietnia rusza Narodowy Spis Ludności i Mieszkań, który odbywa się co 10 lat. Spis przeprowadza Główny Urząd Statystyczny (GUS) i potrwa on do końca września 2021 roku. Wiemy jak spisać się samodzielnie i jak uniknąć oszustów!
Do końca września każdy obywatel ma obowiązek „spisać się” w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Dotyczy on również osób, które tymczasowo przebywają zagranicą. Jak bezpiecznie wziąć udział w Spisie przez Internet i co szykują oszuści?
Spisać można się przez Internet. Specjalny formularz znajduje się na stronie www.spis.gov.pl. GUS informuje, że metodami pomocniczymi w Spisie będzie spis telefoniczny lub pomoc rachmistrza spisowego. Ze względu na pandemię Koronawirusa, rachmistrz nie będzie odwiedzał domów. Możliwe będzie wypełnienie spisu w urzędzie gminy, na co trzeba umówić się telefonicznie.
Jak jednak ustrzec się przed oszustami, którzy już zacierają ręce, aby wyłudzić nasze dane?
portal chronPESEL.pl informuje, że można zweryfikować rachmistrza i proszą, aby nie reagować na SMS-y i e-maile, w których oszuści zachęcają do kliknięcia w link. GUS zapewnia, że nasze dane osobowe są przetwarzane i zgodnie z przepisami chronione. Od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i obejmuje je tajemnica statystyczna – nie przewiduje również wyjątków.
Ekspert serwisu chronPESEL.pl radzi, aby zweryfikować rachmistrza spisowego. Dane rachmistrza można sprawdzić na stronie spisu w zakładce Sprawdź rachmistrza lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99. Możemy też sami zadzwonić na infolinię i umówić się na termin do Spisu.
Rachmistrz kontaktuje się WYŁĄCZNIE telefonicznie, dlatego SMS-y lub e-maile dotyczące Spisu możemy potraktować jako próbę oszustwa. Rachmistrz nie zadzwoni też przed 15 kwietnia.
Źródło: rmf24.pl
Zobacz także: Szczepienia na COVID-19. Wstrzymane szczepienia dla grupy 40-59 lat!