Irena Santor, jako pierwsza polska artystka z dziedziny muzyki rozrywkowej została uhonorowana tytułem doktora honoris causa. Wokalistka najwyższą akademicką godność odebrała w środę podczas uroczystości w Akademii Muzycznej w Łodzi.
„Pani Irena Santor jest jedną z najbardziej znanych i lubianych osobowości twórczych w historii polskiej estrady. Wspaniałe osiągnięcia, wybitny talent, troska o piękno mowy polskiej, kultura sceniczna, wybitna sztuka interpretacji piosenki i mistrzowskie wykonawstwo, pozwala uznać ją za najbardziej zasłużoną dla kultury ojczystej” – uzasadniał swoją decyzję o wyróżnieniu piosenkarki senat łódzkiej uczelni.
W wygłoszonej laudacji prof. Włodzimierz Nahorny zaznaczył, że na swoje nazwisko i popularność wybitna wokalistka zapracowała osiągnięciami na estradzie, profesjonalnym podejściem do zawodu oraz cechami charakteru. „Nasze dobro narodowe – słyszałem ten zwrot w odniesieniu do niej niejednokrotnie i właśnie ona, jak mało kto w naszym środowisku, na to określenie bardzo sobie zasłużyła” – mówił prof. Nahorny.
Druga z recenzentek prof. Renata Danel przypominając artystyczną drogę wokalistki, zwracała uwagę na jej naturalny talent, muzykalność, barwę głosu, doskonałe kreacje wokalne, występy w większości krajów Europy, w obu Amerykach, Azji i Australii, gdzie wzbudzała zachwyt publiczności oraz liczne nagrody, honorowe tytuły i odznaczenia.
Podkreśliła, że w dorobku Santor są setki nagrań, ponad 40 płyt, w tym wiele złotych. Zwrócono również uwagę na jej zaangażowanie w działalność społeczną i charytatywną.
Swojego zadowolenia nie kryła również artystka.
„Moim najważniejszym osiągnięciem jest to, że przez dziesiątki lat nigdy nie brakowało mi publiczności na widowni, nigdy nie byłam artystką bezrobotną. Ciągle jeszcze towarzyszy mi uczucie, że jestem potrzebna, że do dziś mam dla kogo śpiewać. I właśnie to uważam za moje największe osiągnięcie” – powiedziała Irena Santor.
Wokalistka swoją karierę zawodową rozpoczęła w 1951 r. w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Z czasów mazowszańskich pochodzi jej pierwszy wielki przebój „Ej, przeleciał ptaszek”. Pierwsze wielkie sukcesy wokalistki to udział w festiwalu sopockim w 1961 r. i zdobyte tam nagrody dla piosenek „Embarras” i „Walczyk na cztery ręce” oraz nagroda za interpretację obu piosenek. Po tych wydarzeniach kariera artystki była nieprzerwanym pasmem sukcesów.
Koncerty wznowiła po niemal 20 latach przerwy; ważnym wydarzeniem 2010 roku było nagranie i wydanie płyty „Kręci mnie ten świat” z nowymi piosenkami.
Źródło: PAP
Fot: Infomusic.pl
MB