Oglądanie modelek o pełniejszych kształtach może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne kobiet – potwierdzają badania, które publikuje najnowszy numer pisma “Communication Monographs”.
Zespół badaczy pod kierunkiem Russella Claytona z Florida State University zaprosił do testów 49 studentek, które przyznały, że chciałyby być chudsze. W kolejnych eksperymentach pokazywano im na ekranie telewizora różne zdjęcia modelek chudych, a także o przeciętnej masie ciała oraz o pełniejszych kształtach (tzw. plus size).
Po obejrzeniu każdego zdjęcia studentki odpowiadały na pytania dotyczące zadowolenia z własnego ciała i tego, w jak dużym stopniu porównywały się do modelek.
Po zakończeniu testu, w którym prezentowano zdjęcia chudych modelek, uczestniczki badania odczuwały mniejsze zadowolenie z własnego ciała i wyglądu, co – jak zaznaczają naukowcy – może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne.
Z kolei na widok modelek o pełniejszych kształtach lub przeciętnej masie ciała studentki dokonywały mniej porównań ze sobą, zwracały na kobiety większa uwagę i zapamiętywały więcej ich cech. Były też bardziej zadowolone ze swojego wyglądu na koniec badania.
“Zaobserwowaliśmy, że pokazywanie w mediach modelek o kształtach bardziej zbliżonych do kształtów przeciętnych pań – zamiast tradycyjnie chudych modelek – przynosi zdecydowane korzyści natury psychologicznej” – komentuje współautorka pracy Jessica Ridgway.
Z kolei Clayton zwraca uwagę na to, że również dla mediów korzystniejsze może być zatrudnianie modelek o pełniejszych kształtach, jeśli celem danej kampanii jest przyciągnięcie uwagi kobiet i jednocześnie promowanie pozytywnego postrzegania własnego ciała.
(PAP)
ms, fot. facebook.com/plussizetips